Léčivé rostliny ? trnka obecná (květ)

Léčivé rostliny ? trnka obecná (květ)

Trnka obecná (Prunus spinosa) je trnitý keř, bohatě větvený, dosahující až 3 m výšky. Bočné drobné větvičky jsou přeměněné v trny. Drobné bílé květy často pokrývají celé větve.

Trnka začíná kvést ještě před rozvinutím listů, které jsou malé, vejcovitého až elipsovitého tvaru. Plodem je kulatá, modročerně ojíněná, trpká peckovice.

Čím prospívá

Květy se užívají jako močopudný prostředek a pro úpravu látkové výměny. Jako odvar se používají u dětí při tvrdé stolici a zácpě.

Sběr a sušení

Květy vonící jako hořké mandle se sbírají ručně nejlépe těsně před plným rozkvětem, což bývá podle polohy a počasí od března do prvé poloviny května. Květy je nutné sbírat pouze za zcela suchého počasí. Pozor ? nikdy nesbíráme květy odkvétající nebo nahnědlé. Je možno také květy setřást na plátno. Potom je třeba jej zbavit mladých lístků a větviček. Květy získáme také odštípáváním květem obalených krátkých větviček ? do 20 cm (větvičky po usušení odstraníme). Sběr trnkového květu ukončíme v době rozvinutí mladých lístků, které do sběru nepatří.

Květy trnky sušíme ve velmi tenké vrstvě na plném slunci, přičemž dáváme pozor, aby nezhnědly. Umělým teplem sušíme do 40 °C ve vrstvě do 2 cm. Během sušení opatrně načechráváme. Chráníme před vlhkem. Správně usušený květ má bílou barvu, nesmí být zahnědlý.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: