Léčivé rostliny ? sléz lesní

Léčivé rostliny ? sléz lesní

Sléz lesní (Malva sylvestris) je dvouletá nebo vytrvalá 30 až 120 cm vysoká bylina. Lodyha je vystoupavá, v dolní části větvená, chlupatá.

Listy má střídavé, dlouze řapíkaté, s 3 až 7 laločnými vroubkovanými listy. Květy vyrůstají ve svazečcích po 2 až 6 z úžlabí listů. Plody se skládají z 10 až 11 plůdků. Kvete od června do října.

Květy se využívaly k barvení vlny, octů, vína a dalších nápojů na červenomodrou až modrofialovou barvu.

Obsahové látky

Sléz obsahuje především sliz. Květy obsahují barvivo malvin. Dále obsahuje třísloviny, vitamín C, karoten, organické kyseliny (včetně askorbové), minerální soli a silice. Poddruh sléz maurský (Malva mauritiana) je bohatší na uvedené obsahové látky.

Čím prospívá

Působí jako ochrana na sliznice trávicího traktu a dýchacích cest. Čaj ze slézu se pije při zánětech sliznice vnitřních orgánů, žaludku trávicího traktu, ústní dutiny, močového měchýře, také při vředovém onemocnění žaludku a střev. Doporučuje se při zánětu průdušek, hrtanu, mandlí, kašli, při zahlenění plic.

Sběr a sušení

List sbíráme nejlépe v červnu před rozkvětem, kvetoucí nať a květ sbíráme v červenci a srpnu. Květy sbíráme i s kalichem v plném rozkvětu. Při sběru květy nestlačujeme, snadno se zapaří. Květ sušíme ve stínu nebo umělým teplem do 40 °C. List sušíme teplem přirozeným nebo umělým do 40 °C.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: