Léčivé rostliny ? sedmikráska obecná

Léčivé rostliny ? sedmikráska obecná

Sedmikráska obecná ? chudobka (Bellis perennis) je vytrvalá, až 25 cm vysoká bylina. Má sytě zelené listy uspořádané v přízemní růžici, které jsou široce obvejčité až obkopinaté, na okrajích jemně zubaté nebo celokrajné.

Bezlistý květní stvol je jednoúborový. Květy jsou oboupohlavní, mají kuželovité lůžko, střed květů je žlutý, okvětní lístky pak bílé až narůžovělé. Tato květina kvete od dubna do listopadu. Roste na loukách, trávnících, na mezích a pastvinách.

Co obsahuje

Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin.

Sběr a sušení

Pro sběr jsou určené květní úbory se stonkem do 2 cm nejlépe na jaře, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Kvítky sušíme ve stínu při teplotě do 35 stupňů. Vyvarujme se sbírání seschlých či odkvétajících úborů. Dbáme na důkladné prosušení bylinky, jinak hrozí plesnivění. Květy se vyznačují velmi příjemnou vůní, avšak nálev z nich připravený chutná trpce a pro někoho může být i nepříjemně dráždivý.

Čím prospívá

Podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě a hojivě. Pomáhá ke zvýšení látkové výměny v játrech. Doporučuje se také při chorobách žlučníku. Působí močopudně, lehce podporují pocení a čistí krev. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány. Kloktáním napomáhá léčbě zánětů hrdla a dásní.

Použití v kuchyni

Výhoda je, že se mohou jíst květy i lístky, takže ji můžeme používat jako jedlé zdobení pokrmů, do polévek, do salátů. Můžeme ji kandovat v cukru a potom s ní dozdobit zákusky a obložené talíře.Pokud chceme sedmikrásku tepelně upravovat, tak jen krátce v páře nebo na konci varu. Můžeme je také vyzkoušet jíst pokladené na chléb s máslem.

Čaj (odvar)

3 lžičky vhodíme do 1/2 l vařící vody a necháme přejít varem. Na 15 minut odstavíme a potom pijeme po doušcích 2 šálky denně.

  • Při zánětu průdušek (kombinujeme s jitrocelem a podbělem).
  • Při onemocnění dýchacích cest pijeme teplý, jinak vlažný nebo studený.
  • Odvar můžeme použít (s příměsí řepíku) na koupel při kožních chorobách.

Sirup

Hrst květů vhodíme do 1/2 l vařící vody a necháme 12 hodin stát. Scedíme, prolisujeme přes plátno a šťávu dále vaříme s 1/2 kg cukru až do zhoustnutí.

  • Užíváme 2?4 lžičky denně proti kašli.

Podobně jako se vyrábí pampeliškový med, lze vyrobit med i z květů chudobek.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: