Léčivé rostliny ? řepík lékařský

Léčivé rostliny ? řepík lékařský

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je vytrvalá rostlina dorůstající do výšky 1 m. V prvním roce vytváří pouze přízemní růžici listů. Žluté květy jsou sestaveny do řídkých hroznů. Plodem je nažka uzavřená v češuli s háčkovitými ostny. Kvete od června do září. Pro léčivé účely je sbírána nať.

Obsahové látky

Mezi nejvýznamnější látky v něm obsažené patří třísloviny, flavonoidy a hořčiny. Dále obsahuje v menším množství kyselinu křemičitou, silice, železo, vitamin C.

Čím prospívá

Působí protizánětlivě a hojivě, používá se zevně jako obklad nebo koupel při různých vyrážkách, nehojících se ranách, odřeninách a popáleninách. Je vhodný také jako kloktadlo při zánětech horních cest dýchacích. Řepík se používá i při zánětech žaludku a střev, spojených s průjmem, na úpravu činnosti žaludku. Řepík lékařský má mírně svíravé a močopudné účinky.

Jak se používá

Čaj

Jedna čajová lžička byliny na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.

Pokud nám postačí mírný účinek, použijeme nálev, pokud vyžadujeme razantnější účinek, podáváme odvar, vařený asi 2 minuty.

Koupel

200 g bylinek na celkovou koupel.

Mast

Jedna vrchovatá dvouhrst nadrobno nařezaných květů, listů a stonků na 250 g vepřového sádla.

Sběr a sušení

Sběr

Protože řepík má nejvíce listů ve spodní části rostliny, uřezáváme nať delší (60?70 cm). Sbíráme v době květu. Sklízíme nožem, v hustším porostu srpem. Stonek nesmí být dřevnatý a silnější než 5mm. Nať musí být vždy dobře olistěná. Koncem léta bývá na lodyhách mnoho plodů, které do sběru nepatří, a proto celé vrchní části odřezáváme a ze sběru vyřazujeme.

Sušení

Sušíme v tenkých vrstvách nebo v malých svazečcích zavěšených na dobře větraném místě. Při větší sklizni sušíme na sušárnách ve vrstvě do 20 cm při teplotě 35 °C. Dobře usušená nať má světlezelenou barvu. Balíme do papírových pytlů nebo jutových žoků.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: