Léčivé rostliny ? řebříček obecný

Léčivé rostliny ? řebříček obecný

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je vytrvalá rostlina s přímými, nahoře se větvícími lodyhami Vysoká je až 80 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, zřídka krátce řapíkaté, v obrysu úzce kopinaté, 2× až 3× peřenosečné. Květy jsou uspořádány v chocholíku. Plodem je nažka. Kvete v dubnu až září.

Obsahové látky

Obsahuje glykosidickou hořčinu, silici, alkaloidy, flavony, tříslovinu. V menším množství jsou obsaženy alkaloidy, cholin, alifatické uhlovodíky, organické kyseliny, fytosteroly a další látky.

Čím prospívá

Užívá se pro zlepšení trávení, k posílení organismu, k uvolnění křečí v trávicím ústrojí a ke zlepšení odkašlávání. Působí protizánětlivě a podporuje hojení. Zvláštní uplatnění nachází zejména v ženském lékařství, neboť tlumí krvácení a potlačuje křečovité bolesti při menstruaci. Řebříček dále podporuje chuť k jídlu, působí močopudně, žlučopudně.

Zevně se používá jako koupel při nehojících se hnisavých ranách, kožních vyrážkách, k omývání bolestivých prasklin, ale také jako kloktadlo při zánětech dásní.

Příprava nálevu

Řebříček se ve formě nálevu podává 2x až 3x denně po 150 ml (asi z 5 g). Pro zevní použití se připravuje přibližně ve dvojnásobné koncentraci.

Pozor na vedlejší účinky

Působení je poměrně silné, při dlouhodobém užívání nebo při předávkování se mohou objevit závratě, omámení a bolesti hlavy způsobené v silici obsaženým thujonem, jenž je toxický a vyvolává nervové poruchy.

Sběr a sušení

Sbíráme tak, že květ řebříčku odstříháváme nůžkami v době počátečního rozkvětu. Květní stopka musí být co nejkratší. Nikdy nesbíráme květ odkvétající nebo zahnědlý.

Kvetoucí nať odřezáváme pomocí nože nebo srpu, a to v max. délce 35 cm. Nať můžeme také odstříhávat nůžkami, ale houževnaté lodyhy rychle ztupí jejich ostří. Nejvhodnější jsou zahradnické nůžky. Spodní část sbírané natě nesmí být dřevnatá.

Květ řebříčku není na sušení náročný. Sušíme jej v načechrané vrstvě do 5 cm a na dobře větraném místě. Můžeme sušit i na slunci. Nedokonale usušená rychle plesnivý.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: