Léčivé rostliny ? mateřídouška obecná

Léčivé rostliny ? mateřídouška obecná

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) je vytrvalá silně vonící rostlina, někdy i polokeřík, dorůstající výšky až 30 cm. Pro léčebné účely se sbírá nať.

Malé listy jsou čárkovité nebo vejčité, většinou na okraji slabě podvinuté. Poléhavé lodyhy mají převážně načervenalou barvu. Drobné květy v lichopřeslenech jsou fialové až růžové. Mateřídouška kvete od dubna do září. Plodem je tvrdka.

Obsahové látky

Obsahuje silice, třísloviny, flavonoidy, hořčiny, minerální látky a organické kyseliny.

Čím prospívá

Mateřídouška má dezinfekční účinky, působí proti křečím, usnadňuje odkašlávání, dobře rozpouštějící hleny a posiluje nervy. Horký čaj mateřídoušky se uplatňuje v prevenci chorob z prochlazení a chřipkových viróz. Užívá se jako posilující prostředek na žaludek, při plynatosti, katarech, kolikách, průjmech, nechutenství.

Zevně se používá k obkladům na zánětlivá onemocnění pokožky, jako kloktadlo s dezinfekčním účinkem, při zánětech dutiny ústní, k posilujícím koupelím a při revmatismu. Izolovaná silice je součástí různých mastí prokrvující pokožku.

Sběr a sušení

Sběr

Mateřídouška většinou vytváří husté porosty, takže není problém kvetoucí nať sklízet srpem. Ke sběru můžeme použít i nůž. Pokud mateřídoušku trháme pouze rukou, musíme dávat pozor, abychom rostlinu nevytrhávali i s kořeny. Nať vyčistíme od případné trávy a odstraníme dřevnaté přízemní části rostliny. Překvetlá rostlina je ke sběru nevhodná, neboť má málo listů a rezavé květy.

Sušení

Mateřídoušku sušíme na sítech buď přirozeným, nebo umělým teplem do 35 °C. Síta jsou vhodná zejména proto, že nízký vzrůst rostlin umožňuje snadné usazování prachu a bláta na listech a nati. Mnoho prachu odpadá během sušení, a pokud se suší jen na papírech, bývá smeten i do suché mateřídoušky, což je nežádoucí. Při sušení mateřídoušku neobracíme, nebo jen velmi opatrně, aby neopadal list a květ. Jinak se mateřídouška suší snadno ? není náchylná k zapařování. Správně usušená mateřídouška si zachová svou původní barvu květů i listů.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: