Léčivé rostliny ? lopuch větší (kořen)

Léčivé rostliny ? lopuch větší (kořen)

Lopuch větší (Arctium lappa) je dvouletá, 1 až 2 metry vysoká bylina, se silným, větveným kořenem. Lodyhu má přímou, dužnatou, rýhovanou, vlnatě chlupatou, vyplněnou dření.

Listy jsou řapíkaté, srdčitě vejčité, celokrajné na rubu šedoplstnaté. Směrem k vrcholu se listy zmenšují. Květy jsou trubkovité, nachové nebo narůžovělé barvy jsou v kulovitých úborech. Zákrovní listeny jsou zúženy, v háčkovité špičky-tvoří ježaté kuličky. Lopuch kvete od července do září.

Obsahové látky

Obsahuje hlavně silici, sliz, tříslovinu, minerální látky. Lopuch má vysoký obsah inulínu a látek s výrazným účinkem proti bakteriím a plísním.

Čím prospívá

Užívanou částí je kořen, který se sbírá na podzim. Látka obsažená v rostlině slabě páchne a má nasládle hořkou chuť.

Používá se hlavně zevně při kožních ekzémech, vyrážkách, zánětech a špatně se hojících ranách. Má močopudné a potopudné účinky. Zlepšuje látkovou výměnu a funkce jater a žlučníku. Z organismu odstraňuje odpadní látky, působí proti vzniku močových a žlučových kamenů. Pročisťuje krev a používá se jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Používá se také při vypadávání vlasů a jejich nadměrnému maštění.

Na kožní problémy se mohou použít čerstvě pomačkané listy, nebo čerstvá šťáva z kořene, která se užívá se vnitřně nebo zevně a která se po zaschnutí smyje čajem z kořene.

Sběr a sušení

Kořeny sklízíme od září do října, popř. na jaře, ještě před rašením. Později kořeny nesbíráme, neboť jsou dřevnaté a uvnitř většinou ztrouchnivělé. Před sklizní musíme odstranit veškerou nať. Kořen vyrýváme rýčem nebo vykopáváme motyčkou. Očistíme, opereme a necháme na sítech okapat. Silné kořeny před sušením podélně rozkrojíme a duté ze sběru vyřadíme.

Kořen sušíme uměle, teplota nesmí přesáhnout 50°C. Rozkládáme je do jednoduché vrstvy na lísky nebo síta. Usušený kořen se při ohnutí zlomí.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: