Léčivé rostliny ? lípa srdčitá, lípa velkolistá

Léčivé rostliny ? lípa srdčitá, lípa velkolistá

Lípa patří mezi listnaté opadavé stromy. Je to mohutný strom s rozložitou korunou a dlouze řapíkatými listy, dorůstající výšky až 30 m. Lípa kvete od května do července. Je významnou medonosnou rostlinou. Včelky to dobře vědí a tak jsou lípy v době květu jimi doslova obaleny.

Lípa srdčitá (Tilia cordata) má oproti lípě velkolisté menší listy, které jsou typicky okrouhle srdčité. Na šedozelené rubové straně listů se vyskytují rezavé chloupky ? tzv. trichomy. Květenství je tvořeno z 5?10 kvítků srůstajících s listenem. Plodem je kulatá nažka.

Lípa velkolistá (Tilia platyphylla Scopoli) má listy větší než lípa srdčitá a na rubu má chloupky bělavé. Plod tvoří nažka, nápadně pětihranná.

Obsahové látky

Lipový květ obsahuje silice, sliz, třísloviny, látky podobné vitaminu E.

Čím prospívá

Používá se jako potopudný prostředek při nachlazení, zápalech dýchacích cest a horečce. Rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Zvyšuje vylučování moči a žaludečních šťáv a zlepšuje trávení. Zevně se užívá jako kloktadlo, ústní voda nebo jako přísada do koupele. Dále se používá při narušené funkci žlučníku a křečích v oblasti střev a trávicího ústrojí.

Sběr a sušení

Sběr

Ručně otrháváme celá květenství i s podpůrnými listeny. Sbíráme za suchého počasí. Květy musí být čerstvě rozkvetlé, poupata nebo naopak odkvetlé květy nesbíráme. Květy nikdy nestlačujeme.

Sušení

Květy lípy sušíme ve vrstvě max. 5 cm. Vždy sušíme ve stínu za stálého přístupu vzduchu. Květy nesušíme na přímém slunci ? ztratily by barvu i účinek. Během sušení načechráváme. Usušené květy by neměly být rezavé. Dobře usušené květy a listeny si mají uchovat svou původní barvu a charakteristickou vůni. Skladujeme v papírových pytlích.

Nálev: polévkovou lžíci lipového květu přelijeme vroucí vodou, ale již dále nevaříme, necháme vyluhovat a po 10-15 minutách slijeme. Lze ho podávat samostatně nebo s citronem, případně pro posílení tvorby potu s acylpyrinem. Doporučuje se sladit medem.

Lipový květ je také často součástí bylinných směsí, nejčastěji v kombinaci s heřmánkem, černým bezem, listem maliníku nebo květem tužebníku.

Lípu lze užívat v každém věku, je velmi vhodná i pro děti. Navíc má, na rozdíl od jiných bylinkových čajů, lahodnou chuť a proto je dětmi dobře přijímána.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: