Léčivé rostliny ? kozlík lékařský

Léčivé rostliny ? kozlík lékařský

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) je vytrvalá rostlina s rýhovanou až 150 cm vysokou lodyhou. Světlerůžové, někdy bílé květy jsou uspořádané ve vrcholíkovitých latách. Listy jsou kopinatého tvaru, spodní jsou zubaté. Plodem jsou nažky, které vyrůstají z kalicha. Rostlina kvete až ve druhém roce, a to od června do srpna.

Obsahové látky

Kořen (oddenek) kozlíku obsahuje silici, alkaloidy chatinin, valerin, třísloviny, cukr. Má silný charakteristický zápach a kořennou nasládlou, ale současně nahořklou chuť.

Čím prospívá

Používá se při nespavosti, stresech, bolestech hlavy a nervovém podráždění. Kozlík lékařský má také účinky mírnící křeče (proto bývá např. doporučován i při menstruačních obtížích). Pomůže nám při bolestech kloubů a svalů.

Pozor ? vyšší dávky mohou způsobit zažívací potíže, nevolnost, bolesti hlavy, lehkomyslnost, halucinace, křeče, nervozitu, celkový útlum nervové soustavy.

Používáme ho proto nejdéle tři dny a poté na tři dny vynecháme. Při užívání delším než tři dny je vhodné se poradit s lékařem. V těhotenství se nedoporučuje kozlík lékařský používat vůbec.

Užití

Nálev ? 1 kávová lžička na šálek nálevu.

Sběr a sušení

Sklizeň kořene začíná, když začínají odumírat nadzemní části rostliny. Většinou to bývá během října. Oddenky s kořeny se očistí od země, krátce operou v chladné vodě a rychle suší. Při umělém sušení, nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Silné oddenky, se mohou rozkrojit. Nesmí se sušit s jinými léčivými rostlinami, neboť droga nabývá při sušení silný a pronikavý aromatický zápach. Správně usušené kořeny se musí s praskotem lámat.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: