Léčivé rostliny ? kostival lékařský (kořen)

Léčivé rostliny ? kostival lékařský (kořen)

Kostival lékařský (Symphytum Officinale) je statná vytrvalá rostlina až 1 m vysoká, s bohatě větveným, černým oddenkem. Lodyha kostivalu je přímá, ve spodní části čtyřhranná a chlupatá.

Střídavé listy jsou vejčitě kopinaté, řapíkaté až přisedlé. Trubkovité květy mají zpravidla nachově fialovou barvu, jen výjimečně jsou barvy modré, červené nebo bílé. Plodem jsou tvrdky. Kvete od června do července. Kořen sklízíme v září až říjnu.

Obsahové látky

Obsahuje hlavně slizové látky, třísloviny, silice či alkaloidy.

Čím prospívá

Používá se jako prostředek při žaludečních vředech a také při chronických zápalech dýchacích cest a při silném zahlenění. Nejběžnější je upotřebení ve formě bylinných obkladů, mastí a koupelí ? napomáhá při zlomeninách, krevních podlitinách, křečových žilách a při zánětech kloubů a kostí. Používá se při léčbě revmatismu.

Mletý čerstvý kořen smíchaný s medem pomáhá při jakémkoliv krvácení a při chorobách plic.

Sběr a sušení

Kostival sklízíme úzkým rýčem, rycími vidlemi nebo dloubákem. Většinou vyrýváme celou rostlinu i s natí, kterou dodatečně odstraníme. Odříznutý kořen oklepeme od země. Kořeny je třeba opláchnout, ale nikdy je dlouho nenamáčíme, jen rychle očistíme kartáčkem. Silné kořeny podélně rozřezáváme (lépe prosychají).

Očištěné a rozřezané kořeny necháme okapat a zavadnout na stinném a větraném místě. Většinou je dosušujeme umělým teplem okolo 40 °C. Během sušení obracíme. Dobře usušený kořen poznáme tak, že při ohnutí praskne. Kořeny kostivalu jsou na povrchu typicky černé, avšak na lomu mají barvu bílou.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: