Léčivé rostliny ? kokoška pastuší tobolka

Léčivé rostliny ? kokoška pastuší tobolka

Kokoška (Capsella bursa ? pastoris) je jednoletá nebo dvouletá bylina, až 50 cm vysoká, která vytváří větvenou a chlupatou lodyhu. Spodní větší listy tvoří listovou růžici, na stonku jsou listy menší.

Stonek ukončují drobné bílé kvítky, které jsou sestaveny do prodloužených hroznů. Plodem jsou typické šešulky ve tvaru srdíčka. Kokoška kvete od března do listopadu.

Čím prospívá

Spařený čaj připravený z kokošky pastuší tobolky se používá proti všem druhům krvácení ? z ran, nosu, žaludku, střev a při děložním krvácení. Při intenzívním menstruačním krvácení se doporučuje 10 dní před začátkem menstruace pít denně 2 šálky čaje. Čaj je účinný i při krvácení z hemoroidů, kdy se doporučují sedací koupele nebo výplachy teplým čajem.

Kokoška příznivě ovlivňuje funkci jater a sleziny, užívá se také při poruchách močení, písku v moči a nepravidelné menstruaci.

Vně pomáhá při pohmožděninách, zánětech šlach, ochablých svalech a končetinách.

Nesmí se používat v těhotenství a při kojení.

Sběr a sušení

Sbíráme celou kvetoucí nať. Můžeme ji sbírat jak s listovou růžicí, tak i bez ní. Odkvétající rostliny se nesbírají. Nejvýhodnější je sběr pomocí nože, kterým odřezáváme nať buď těsně u země pod růžicí listů, nebo nad ní. V hustém a čistém porostu můžeme použít srp. Pastuší tobolka bývá často napadána houbou bílé barvy, podobnou plísni ? takto napadené rostliny nikdy nesbíráme.

Kokoška patří mezi dobře se sušící rostliny. Sušíme ji přirozeným teplem na papírech, lískách nebo sítech ve vrstvě do 10 cm. Sušení netrvá dlouho, nať schne rychle. Správně usušená bylina má svěží zelenou barvu.

POZOR: Při předávkování dochází k otravám, které se projevují obrnou centrálního nervstva! Proto kokošky užívejte raději jen po poradě s odborníkem a nikdy ne dlouhodobě!


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: