Léčivé rostliny ? jmelí bílé

Léčivé rostliny ? jmelí bílé

Jmelí bílé (Viscum album) je od pradávna známé nejen jako vánoční dekorace, ale neméně si této rostliny lidé považují pro její léčivé účinky. Užívali jej již staří Řekové a Římané. K lékařským účelům se užívají větévky s listy.

Jmelí bílé je stálezelený keřík, 20?80 cm vysoký, který cizopasí na dřevinách nejčastěji na borovicích, jedlích, smrcích a akátech. V korunách stromů tvoří kulovité trsy, které jsou zakotvené v kůře větví, ale z části se vyživují pomocí vlastních zelených listů. Kožovité, kopinaté listy stojí vždy po dvou na koncích rozvětvených lodyh. Květy jsou nažloutlé, nenápadné, plodem je bílá bobule. Kvete od března do května.

Plody jsou při vnitřním použití mírně toxické.

Obsahové látky

Větvičky a listy jmelí obsahují především alkaloidy, saponiny a třísloviny.

Čím prospívá

Snižuje krevní tlak a má vliv na srdeční činnost. Používá se jako diuretický (podporující vylučování moči) prostředek. Tlumí bolesti hlavy, působí antiskleroticky. Má také protirevmatické účinky.

Čaj

Čaj ze jmelí se připravuje pouze ve studeném stavu. Jednu vrchovatě naplněnou čajovou lžičku necháme přes noc v 1/4 litru studené vody, ráno jen ohřejeme a scedíme.

Sběr a sušení

Sbírají se mladé konce větviček s listy, pouze však od začátku října do poloviny prosince a v březnu - dubnu. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá. Nejsilnější léčivé účinky má jmelí, které roste na dubech a topolech. Sbírané větvičky jmelí nesmí být silnější než 5 mm a nesmí obsahovat bobule.

Sušíme ve svazečcích na vzdušných místech přirozeným teplem nebo rozprostřené na sítech teplem umělým nepřevyšujícím 40 °C. Po úplném usušení se nať přebere a odstraní případné příměsi kůry nebo silnější zdřevnatělé větvičky. Jmelí není náchylné k zapaření. Pokud obsahuje plody, ještě před usušením je odstraníme.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: