Léčivé rostliny ? jahodník obecný (list)

Léčivé rostliny ? jahodník obecný (list)

Jahodník obecný (Fragaria vesca) je vytrvalá 10?30 cm vysoká bylina s rozvětveným oddenkem a přízemní růžicí listů. Listy má složené trojčetné, které mají ostře pilovitý okraj.

Jahodník vyhání plazivé, zakořeňující výhonky. Rub listů a lodyha jsou chlupaté, bílé pětičetné květy tvoří okolíkovitý vrcholík. Z květního lůžka vznikne 2 cm dlouhá sladká červená jahoda, lehce se oddělující od kalichu s drobnými plody ? nažkami.

Obsahové látky

Listy jahodníku obsahují vysoké množství flavonidů, vitamínu C, minerálních látek, železa, tříslovin, malé množství silice s citrónově vonnou složkou.

Čím prospívá

Má svíravé a stahující účinky, čaj se pije při žaludečních a střevních katarech, při nemocech ledvin a močových cest, na žlučníkové a ledvinové kaménky a kaménky v močovém měchýři.

Používá se jako dezinfekční prostředek posilující organismus, při průjmech. Listy jsou vhodné jako obklady na mokvavé a krvácející rány, jako protizánětlivý prostředek na přípravu kloktadel a doporučují se i při páchnoucím dechu.

Sběr a sušení

Listy sbíráme v květnu až srpnu. Sbíráme ručně, a to tak, že uštipujeme celé trojčetné listy s co nejkratším řapíkem. V hustých a čistých porostech žneme listy srpem a ihned odstraňujeme zbytky květních stvolů a případnou příměs trávy. Pokud listy otrháváme ručně, dáváme pozor, abychom rostliny nevytrhávali i s kořeny. Listy nemačkáme, snadno se zapařují. Nikdy nesbíráme listy ze zahradních jahod, ty jsou bezcenné.

Listy jahody sušíme v tenké vrstvě do 10 cm a dobře větraném a stinném místě. Umělé teplo nesmí přesáhnout 50 °C. List je mírně náchylný k zapaření a je i trochu drobivý, proto je během sušení neobracíme, jen lehce načechráváme.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: