Léčivé rostliny ? hluchavka bílá

Léčivé rostliny ? hluchavka bílá

Hluchavka bílá (Lamium album) má své rodové jméno hluchavka díky tomu, že se hluchavky podobají kopřivám, ale narozdíl od nich nežahají, jsou tedy "hluché" proto se jim říká hluchavky. Je rozšířena téměř v celé Evropě a mírné části severní Asie, zavlečena byla i do Severní Ameriky.

Je to vytrvalá bylina dorůstající 20 až 40 cm výšky. Listy hluchavky jsou vstřícné, vejčité, na okrajích vroubkovaně pilovité. Květy jsou bílé pyskaté, rozkvétají v lichopřeslenech postupně odspodu nahoru a mají příjemnou medovou vůni. Kvete od května do října. Plodem jsou tvrdky.

Čím prospívá

Květ hluchavky obsahuje slizové látky, třísloviny, saponiny, glykosidy a cukry. Používá se jako odkašlávací prostředek, k rozpouštění hlenů. Uplatňuje se také jako prostředek při chorobách močových cest, při nespavosti. Zevně se přikládají obklady na rány, křečové žíly, otoky a hemeroidy. Květy a mladé lístky hluchavky používáme do salátů při jarních očistných kůrách.

Sběr a sušení

Květ se vytrhává ručně za suchého počasí a sušíme co možná nejrychleji na slunci ve velmi tenké vrstvě. Je možné použít i tepla umělého do 40 °C. Jakmile se květy suší dlouhou dobu, nabírají zpátky vzdušnou vlhkost a hnědnou. Dobře usušený květ má bílou barvu a medovou vůni.

Nať trháme ručně nebo žneme srpem. Nať musí být vždy kvetoucí. Ukládáme volně do košů nebo papírových pytlů, nestlačujeme, neboť se snadno zapařuje. Kvetoucí nať sušíme na stinném, dobře větraném místě. Protože je hluchavka náchylná k zapaření, je třeba ji sušit řídce rozloženou. Pokud sušíme umělým teplem nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Dobře usušená nať má světle zelenou barvu a bílý květ.

Pozor: růžové nebo žlutavé květy se nesbírají.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: