Léčivé rostliny ? heřmánek lékařský

Léčivé rostliny ? heřmánek lékařský

S heřmánkem pravým (Matricaria recutita) se u nás setkáme celkem často. Vyskytuje se zejména v teplejších oblastech podél cest, v polích a na loukách. Dříve byl považován za polní plevel, dnes se pro své mnohačetné využití pěstuje.

Popis heřmánku

Tato známá příjemně vonící jednoletá bylina patří mezi významné léčivé rostliny. Okolo kuželovitě vyklenutého žlutého květního lůžka jsou drobné bílé okvětní lístky. Květy jsou složené do květenství úbor. Lodyha je značně větvená se střídavě položenými uzoučkými listy. Plodem je drobná neochmýřená nažka.

Heřmánek znali už naši prapředci

Příznivé účinky heřmánku pravého jsou známy již od starověku. Ve Skandinávii byl heřmánek považován dokonce za posvátnou rostlinu a uctíván jako symbol slunce. V Matthioliho herbáři je heřmánek popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, prostředek proti křečím a bolestem hlavy.

Rozšíření heřmánku

Heřmánek pravý je rozšířen po celé Evropě, Asii a v Severní Americe. Tento druh původně rostl v oblasti jižní a jihovýchodní Evropy. K nám se dostal patrně jako plevel s dovozem obilí. Roste jako polní plevel a na rumištích. V poslední době se pěstuje i průmyslově v polních kulturách.

Jak poznáme heřmánek od rmenu?

Při sběru si musíme dát pozor, abychom si heřmánek nespletli s jeho příbuzným ? heřmánkem římským, označovaným lidově rmen. Chceme-li mít opravdu jistotu, že se jedná o heřmánek pravý, utrhneme jeden květ, ten roztrhneme podél na dvě poloviny. Jedná-li se o heřmánek je lůžko duté, kdežto u rmenu je lůžko plné.

Sběr heřmánku

Květ se sbírá za suchého počasí 3. až 5. den po rozvití květních úborů, to znamená že sbíráme vyvinuté, ale nepřekvetlé. Maximální výtěžek silice dává v době plného rozvinutí. Květní stopky by neměly být delší než 2 cm.

Nejlépe je sušit ho v temné, dobře větrané místnosti na plechu, asi ve dvoucentimetrové vrstvě. Nikdy neobracíme, protože květy této rostliny se velice rychle rozpadají a z lékařského hlediska pak surovina ztrácí na použitelnosti. Umělá teplota by neměla překročit 40 ° C. Má velmi příjemný kořenitý pach a poněkud nahořklou chuť.

Využití heřmánku

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj se dá nazvat téměř všelékem. Užívá se na celou řadu onemocnění a neduhů. Pomáhá při nadýmání a dalších střevních poruchách, zklidňuje žaludek, bronchiálním kataru, kašli, nespavosti, zánětu nadvarlat, záduše, bolestivé menstruaci, děložní křeči, poruchách nebo vynechání menstruace, návalech krve, křečích trávicího traktu, průjmových onemocněních, zánětech močových cest a ulehčuje stolici.

Kloktání

Ke kloktání se heřmánek používá při zánětech a jiných nemocech dutiny ústní, chronických zánětech mandlí a hrtanu .

Zevní použití

Zevně se heřmánek hojně využívá nejen v obkladech a léčebných kúrách, ale své využití najde i v kosmetických průmyslu ? silice z heřmánku pravého jsou součástí řady kosmetických přípravků. Je vhodný mimo jiné proti zánětům dutiny ústní jako kloktadlo, k urychlení hojení kožních a slizničních defektů, k léčbě hemeroidů a popálenin.

Heřmánek je nenahraditelná léčivka v dětském lékařství, kterou lze ordinovat v léčbě trávicích poruch i kojencům.

Účinné látky

Hlavní účinnou látkou heřmánku pravého je silice. Její množství v sušené bylině se pohybuje kolem 1 %. Další účinné látky obsažené v heřmánku jsou především bisabol, farnesen, matricin, a polyacetylenové sloučeniny. Tyto látky působí naše tělo protizánětlivě, uvolňují křeče a zvyšují pocení.

Pojmenování heřmánku

Heřmánek pravý je sice oficiální název, ale v lidové mluvě získal v různých koutech země rozličná pojmenování. Uveďme harmaníček, kamilka, rumánek, marunka, sluníčko.

Žaludeční čaj

Suroviny: 30 g puškvorce (oddenek), 10 g heřmánku (květ), 10 g kmínu (plod), 40 g máty peprné (list) a 10 g pelyňku (nať). 2 lžičky směsi na ¼ l vody.

Postup: Směs přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut stát. Užíváme 1 - 2 šálky denně.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: