Léčivé rostliny ? divizna velkokvětá, divizna sápovitá

Léčivé rostliny ? divizna velkokvětá, divizna sápovitá

Na našem území roste několik druhů divizen, ale pouze divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) a divizna sápovitá (Verbascum phlomoides) jsou léčivé. Obě si jsou velice podobné, liší se od sebe hlavně velikostí květů ? divizna velkokvětá má v průměru květy 5 cm velké, sápovitá 3?4 cm.

Divizna je dvouletá bylina vytvářející v prvním roce přízemní růžici velkých plstnatých listů, ze kterých v druhém roce vyrůstají až 3 m vysoké lodyhy zakončené dlouhým hroznem žlutých květů.

Obsahové látky

Divizna obsahuje hlavně slizové látky, flavonoidy, malé množství silice, cukry a saponiny.

Čím prospívá

Používá se při suchých zánětech horních cest dýchacích, při nachlazení s dráždivým suchým kašlem. Divizna působí též protizánětlivě a uvolňuje křeče. Kromě toho má také účinky potopudné a močopudné. Používá se jako pomocný prostředek při poruchách zažívání spojených s průjmy. K zevním účelům se doporučuje ve formě obkladů na bércové vředy a ke koupelím. Zpravidla se květ divizny kombinuje s jinými léčivými rostlinami.

Sběr a sušení

Diviznu sbíráme od června do září. Květní koruny bez kalichu ručně otrháváme postupně, tak jak rozkvétají. Květy divizny vykvétají v noci a v odpoledních hodinách odkvétají. Proto je vhodné je trhat v dopoledních hodinách po opadnutí rosy. Nikdy nesbíráme květy nerozvité ani opadané, protože při sušení zčernají.

Nasbírané květy se snažíme usušit co nejrychleji, nejlépe během jednoho dne. Proto je nikdy nesbíráme před deštěm. Nejlépe je usušíme za horkého dne na přímém slunci. Výhodné je rozprostřít květy na černý papír nebo tmavý plech, který sluneční paprsky přitahuje, a tím se celý proces sušení ještě urychluje. Uměle sušíme při teplotě do 60 °C. Správně usušený květ si musí zachovat původní zlatožlutou barvu a při mnutí musí chrastit.

Diviznový čaj proti nachlazení

Smícháme po 1 rovné čajové lžičce divizny, černého bezu a lípy, vše zalijeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pijeme při potížích šálek několikrát denně buď neslazený nebo s medem. Místo černého bezu a lípy můžeme přidat sléz.

Něco navíc

Divizna patří mezi významné medonosné rostliny, neboť po celé léto až do podzimu poskytuje včelám velké množství světlého, vonného nektaru. Je proto s oblibou vysévána včelaři.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: