Léčivé rostliny ? chrpa polní

Léčivé rostliny ? chrpa polní

Chrpa polní (Cyanos segetum) je jednoletá bylina s 30?50 cm vysokou hranatou lodyhou. Šedozelené listy chrpy jsou čárkovité. Trubkovité květy mají sytě modrou barvu.

Kvete od června do srpna, plodem jsou nažky s chocholíkem. Současné vědecké jméno je odvozeno od z řeckého kyanos = modrý a latinského seges = setí.

Obsahové látky

Obsahuje barviva, flavonoidy, třísloviny, hořčiny, saponiny, sliz, minerální látky, zejména mangan.

Čím prospívá

Působí protizánětlivě a antisepticky. Používá se při zánětu očí, spojivek, poruchách trávení, lomivosti cévních kapilár, bušení srdce a zánětu ledvin. Čistí močové cesty a mírní bušení srdce. Přidává se do čajových směsí pomáhajících látkové výměně.

Sběr

Květ se zákrovem ? celá květenství odštipujeme ručně nebo odstříháváme nůžkami, a to vždy bez stopky, těsně pod kalichem.

Květ bez zákrovu ? ruční vytrhování jazykových květů přímo na místě je většinou zdlouhavé, a tak trháme nebo odstřiháváme celé květní úbory, ze kterých jednotlivé kvízky otrháváme až doma. Mnohem rychlejší je ovšem celé květy nejprve usušit a pak protáčet pod tlakem ruky na sítě s oky asi 6×6 mm ? tím propadají odrolené drobné části z kalichů.

Sušení

Květy chrpy nikdy nesušíme na slunci, neboť by ztratil svoji barvu. Nejlépe chrpu usušíme umělým teplem do 35 °C, květ si tak ponechá sytou barvu. Pokud sušíme teplem přirozeným, tak vždy ve stínu v nízké vrstvě, nejlépe na sítech. Pozor, květy rychle natahují vlhkost a také je třeba je chránit před světlem, na kterém rychle blednou.

Příprava čaje

1 čajovou lžíci sušených květů zalijeme 200 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 1× až 2× denně. Takto připravený nálev se dá také použít k výplachu unavených očí.

Ohrožení a ochrana

Chrpa nepatří mezi chráněné, ale je zapsána v Červeném seznamu ohrožených rostlin ČR ve skupině C4 jako druh ?zasluhující další pozornost?.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: