Léčivé rostliny ? bříza bělokorá

Léčivé rostliny ? bříza bělokorá

Bříza bělokorá (Betula pendula) je všeobecně známý a v našich zeměpisných šířkách hojně rozšířený štíhlý strom s bílou nebo bělošedou více či méně rozpraskanou kůrou. Ne každému jsou ale známé jeho léčivé účinky.

Bříza má na kůře patrné vodorovné vystouplé proužky ? průduchy, tzv. lenticely. Větve jsou většinou převislé, řapíkaté listy s pilovitými okraji mají kosníkovitý až vejčitý tvar. Mladé listy jsou nepatrně plstnaté a lepkavé. Delší samčí jehnědy visí po dvou až po třech na konci větví, kratší samičí vyrůstají na postranních větvičkách. Plody jsou malé křídlaté nažky. Rostlina kvete od dubna do května. Sbíráme list.

Obsahové látky

V listech jsou obsaženy flavonoidy, silice, třísloviny, pryskyřice, vitamín C.

Čím prospívá

Používá se jako močopudný prostředek při zánětech močových cest. Dále se používá při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů.

Sběr

Listy sbíráme v květnu až červnu. Sběr březového listí není náročný, zvláště v místech, kde jsou stromky nízké a dobře na ně dosáhneme. Listy trháme jednotlivě nebo se zdrhují z větví. Sebrané listy nestlačujeme, neboť čerstvý list je náchylný k zapaření. Větve nikdy neolamujeme. Listy sbíráme pouze zelené.

Sušení

Sušíme na stinných a vzdušných místech. Sušíme je rozprostřené v tenké vrstvě na lískách nebo papírech. Protože listy mají na svrchní straně voskovou vrstvičku, která zpomaluje vypařování, prosychají pozvolna. K rychlejšímu usušení jsou vhodná síta, která umožňují prosychání i ze spodní strany. V sušárně sušíme při teplotě 30?40 °C. Dobře usušený list si ponechává svěže zelenou barvu a snadno se láme, nedosušené listy jsou tmavé, slepují se a plesniví.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: