Léčivé byliny ? kontryhel obecný

Léčivé byliny ? kontryhel obecný

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je zástupcem rodu kontryhelů, které se hojně vyskytují v Evropě i Asii. V různých oblastech zdomácněly jeho další názvy, jako například alchamilka, bylina panny Marie, polní muškát, husí nožka, kondolík či nebeská rosa.

Je to vytrvalá rostlina s krátkým oddenkem. Lodyhy jsou až 30 cm vysoké, větvené a chlupaté. Na počátku vegetačního období jsou listy složené do vějíře, později mají okrouhlý tvar. Drobné nazelenalé květy tvoří nahloučená květenství podobné okolíku. Kvete od června do září, plodem jsou nažky.

Obsahové látky

6?8 % hydrolyzovatelných tříslovin, hořčiny, silice, stopy kyseliny salicylové, vitamin C.

Čím prospívá

Kontryhel se používá jako prostředek proti krvácení a při průjmech. Má močopudné a uklidňující účinky. Pomáhá při bolestivé menstruaci a při obtížích klimakteria, taktéž při hemoroidech.

Sběr

Sbírá se kvetoucí nať, v případě bohatšího výskytu pomůže srp, jinak ručně. Je třeba dbát na to, abychom rostlinu netrhali i s kořínky, a také ihned oddělovat trávu, která s kontryhelem vytrhneme.

Sušení

Kontryhel sušíme v tenké vrstvě na stinném místě. Používáme síta, aby byl přístup vzduchu z obou stran. Nezapomínáme rostliny často obracet, kontryhel má totiž tendence se rychle zapařit. Správně usušený kontryhel si zachovává původní barvu a je velmi křehký.

Náš tip: Léčivý čaj

Spaříme 1?2 lžičky řezané nati nebo listu ve čtvrt litru vody a necháme 15 minut louhovat. Pije se 1?3× denně. Chceme-li čaj na kloktání a omývání, zdvojnásobíme dávkování.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: