Kurkuma

Kurkuma

Kurkuma, neboli japonský šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), žluté barvy. Původ je v jižní Asii, největším producentem je Indie. Obsahuje asi 5 % éterického oleje. Používá se v curry koření. Někdy se výtažky z kurkumovníku používají i jako lék.

Žlutě kvetoucí kurkuma je příbuzná zázvoru. Je to tropická bylina, která se pěstuje pro oddenky a ztlustlé kořeny. Dorůstá až jednoho metru, má velké podlouhlé listy a žluté květy. Pěstuje se v Číně, Indonésii a Indii, kde rozemílají na prášek její oddenek. Aktivní složka kurkumy ? kurkumín ? je oranžově zbarvený olej, který má příznivé účinky na celou řadu nemocí.

Více o rostlině

ČELEĎ: Zingiberaceae, zázvorovité.

PŮVOD: Jihovýchodní Asie.

UMÍSTĚNÍ: Kurkuma (Curcuma) potřebuje stanoviště na dostatečně světlém místě.

ZÁLIVKA, HNOJENÍ: Kurkuma v době růstu a květu vyžaduje bohaté zavlažování a každé dva týdny hnojit.

VLHKOST VZDUCHU: Kurkuma (Curcuma) vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu. Proto ji často postřikujme.

MNOŽENÍ: Kurkuma (Curcuma) se rozmnožuje dělením kořenů.

ŠKŮDCI, CHOROBY: Kurkuma (Curcuma) je škůdci a chorobami napadána jen velmi vzácně.

Použití

Kurkuma neboli indický šafrán byla pokládána za hlavní prostředek k nastolení dobré funkce jater. Ještě lepších účinků je dosahováno při kombinaci kurkumy s jiným kořením, a tak po pečlivém experimentování vznikla skupina koření nazývaná kari koření, které obsahuje kromě kurkumy černý pepř, kajanský pepř, kmín, koriandr, pískavici a další koření.

Oblíbenou kombinací k léčbě jaterních potíží byla v tradičním indickém léčebném systému též kombinace zázvoru a kurkumy. Zázvor zrychluje krevní oběh a tím zajišťuje urychlenou dodávku kurkumy do jater.

Kurkumu léčitelé používají i jako prostředek posilující žaludek.

K neutralizaci jedů po uštknutí hadem nebo pavoukem se používá silný čaj z kurkumy.

V dnešní době se používá i v kosmetickém průmyslu.

Kurkuma má své působení i na psychiku člověka. Údajně pomáhá proti snílkovství, dennímu snění a nedostatku vztahu k přítomnosti.

Nejnověji se zjistilo, že významně podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí. Je to přírodní a velmi účinný mozkový dopink, který poskytuje kari koření.

Kurkuminoidy

Kurkuminoidy jsou látky zodpovědné za žluté zbarvení kurkumy jsou uznávanými antioxidanty, které pomáhají chránit náš organismus před negativním účinkem volných kyslíkových radikálů. Mají být 5x účinnější než vitamín E.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: