Krvácení z nosu

Krvácení z nosu

Pro někoho je krvácení z nosu drobná epizodka, která se mu přihodí jednou, dvakrát za rok. Jsou ale mezi námi lidé, kterým tenhle zdravotní problém značně komplikuje život. Jak krvácení z nosu vzniká? Jak mu předcházet? Jak léčit akutní a jak chronické problémy?

Krvácení z nosu patří k jednomu z nejčastějších krvácivých stavů. V dětství jsou drobné cévy nosní sliznice křehké, a tak je krvácení z nosu poměrně běžný jev. Méně často se tato obtíž objevuje v dospělosti, může se ale znovu objevit ve stáří. Krvácení z nosu lze ve většině případů snadno léčit domácími prostředky a tradičními postupy.

Příčiny

V převážné většině dochází ke krvácení z přední části nosní přepážky, méně často pak ze zadní části přepážky či ostatní nosní sliznice.

Ke krvácení z nosu dochází, když jedna nebo více cév uvnitř nosu praskne. Může to být způsobeno úderem do nosu nebo do hlavy, opakovaným kýcháním nebo čištěním nosu a smrkáním. Také onemocnění horních cest dýchacích může vést k poškození cév v nose.

Topení v bytě vysušuje nosní sliznici a někdy způsobuje drobné krvácení. Ve vzácných případech je krvácení z nosu příznakem skryté nemoci, jako je vysoký krevní tlak nebo trombóza.

Prevence

Preventivní opatření jsou poměrně jednoduchá a ve většině případů bez problémů zabírají. Postižený by měl zvýšit příjem denní dávky vitaminu C. Jednou z možností je např. Celaskon nebo obohatit svůj jídelníček o ovoce zeleninu, která vitamin C obsahuje.

První pomoc

První pomoc při akutním krvácení: Posadíme postiženého v mírném předklonu. Měl by dýchat ústy a stisknout si na 10?15 minut nos. Poté může pozvolna uvolňovat nosní dírky. Jakmile se vám podaří krvácení zastavit, stačí opatrně smýt zaschlou krev vlažnou vodou.

Pomoci může také vata namočená do výtažku z měsíčku nebo oleje z cypřiše podržená pod nosem.

Chronické problémy

Pokud se krvácení z nosu nepřiměřeně opakuje a stává se chronickým, je lékařská pomoc nezbytná. První z možností, jak zastavit krvácení, je zatavení příslušné cévky pomocí laseru. Pokud tato metoda selže, je možná přistoupit k tzv. přední, eventuálně zadní tamponádě.

Kdy vyhledat lékaře?

Vyhledat lékařskou pomoc bychom měli zejména tehdy, pokud máme podezření, že krvácení z nosu je pouze průvodním jevem jiných, závažnějších zdravotních komplikací. Zejména pokud se nám s pustí po úrazu hlavy, či je s bolestí hlavy spojeno. Také pokud trpíme vysokým krevním tlakem či špatnou srážlivostí krve, je lékařské vyšetření namístě. Lékaře vyhledáme i v případech, pokud se krvácení nepodařilo zastavit do dvaceti minut nebo pokud došlo díky jeho intenzitě k velké ztrátě krve.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: