Krása orchidejí

Krása orchidejí

Přinesli jste si domu dárek v podobě krásné orchideje v květináči, a nevíte jak se o ni postarat? Nebo Vás už několikrát při pohledu na tyto krásné rostliny dostali chuť je pěstovat? Tento článek by pro Vás měl být lehkým zasvěcením do tématu a inspirací.

Slovo "orchidej" vyvolává představu noblesní exotické rostliny z tropických pralesů, se skvostnými květy roztodivných tvarů. Tuto skupinu rostlin popsali jako první Číňané, v dobách před naším letopočtem. V současné době je známo okolo 80 000 druhů, z čehož asi 50 000 bylo uměle vyšlechtěno. Orchideje jsou zastoupeny ve všech klimatických zónách, dokonce i na okrajích oblastí polárních. Většina druhů však roste v tropech.

Tyto rostliny zdobné květem se vyčleňují do zvláštní skupiny. Ten, kdo byl uchvácen krásou jejich kouzelných květů, se možná stane sběratelem těchto pozoruhodných rostlin. Orchideje jsou ceněny nejen pro zvláštnost a krásu květů nejrůznějších odstínů a barev, ale i proto, že mnohé z nich kvetou v zimních měsících. Nespornou předností orchidejí oproti ostatním kvetoucím rostlinám je délka kvetení – květy orchidejí vydrží na rostlině měsíc, u některých druhů 2 – 3 měsíce a po řezu kolem jednoho měsíce.

Orchideje jsou natolik různotvárnou čeledí, že zalíbení v nich může nalézt člověk s jakýmkoli vkusem. To lze říci o málokteré skupině rostlin. Kromě druhů a šlechtěných odrůd s barevnými, velkými květy existují také druhy nenápadné, vynikající střízlivou, ale nevšední krásou.

Ani nejbujnější lidská fantazie nemůže překonat myriádu obměn, jimiž jakoby nějaký výtvarný génius přetvořil výchozí květní plán.

Více o orchidejích
  • Orchideje odjakživa patřily mezi velmi vzácné květiny. V roce 1848 se například Phalaenopsis prodával za neuvěřitelně vysokou částku 1 200 florinů.
  • Velký podíl na snížení ceny orchidejí dnes má snadný dovoz z Thajska a dalších tropických oblastí.
  • U nás roste volně v přírodě na patnáct druhů vstavačů, které se taká botanicky řadí mezi orchideje. Rostliny jsou přísně chráněny.

Obecné podmínky pro pěstování

Vlhkost

Optimálním prostředím pro orchideje je místo s vysokou relativní vlhkostí vzduchu (50 – 90 %). Při poklesu vlhkosti se doporučuje rostliny často rosit, aby měla rostlina neustále příznivé klima.

Hnojení

Jednou za čas je třeba rostliny přihnojit hnojivem pro orchideje.

Světlo

Místo pro orchidej by mělo být celoročně světlé, avšak bez přímého slunce (s výjimkou Dendrobia, Cattlexa a několika dalších, které snesou i silné oslunění). Dostatek světla je potřeba zejména v zimním období – rostlina ho potřebuje pro zdravé kvetení.

Teplota

V místnosti, kde orchideje pěstujeme, by mělo být minimálně 16 °C, raději však více, maximálně 35 °C.

Substrát

Substrát by měl být dostatečně nasákavý, vzdušný a propustný. Typ substrátu vybírejte s ohledem na druh orchideje. Některé substrátové směsi se skládají ze stromové kůry, kokosových vláken, mladé lehké rašeliny, drceného polystyrenu apod., jiné jsou naopak těžší a obsahují hlinité částice a běžnou rašelinu.

Zálivka

Od března do září udržujte stejnoměrnou vlhkost substrátu pravidelnou zálivkou. Při vyšších teplotách zalévejte cca každý druhý den měkkou vodou a listy zvlhčujte rosením. Četnost zálivky přizpůsobte vzdušné vlhkosti. Voda by měla být dostatečně odstátá – dešťová nebo destilovaná. Vyvarujte se používání tvrdé vody. V období vegetačního klidu zálivku omezte na minimum.
Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: