Krakelování

Krakelování

Krakelování, které si dnes představíme, je skvělou variantou ubrouskové techniky. O té jsme psali před týdnem. Ubrouskovou techniku jím můžeme zpestřit a dosáhnout zajímavých a vkusných efektů.

Potřebujeme navíc pouze krakelovací, takzvaně praskací lak, díky němuž dostanou předměty nádech starých časů. Efekt popraskaného povrchu je velmi působivý na rámech obrazů, na nábytku, ale dá se využít takřka kdykoliv a kdekoliv. Postup je podobný jako při ubrouskové technice.

Popraskaný povrch si musíme ale vytvořit ještě před nalepením motivu z ubrousku. Dokonale zaschlou plochu přetřeme slabou vrstvou krakelovacího laku a necháme opět zaschnout. Potom nanášíme svrchní vrstvu barvy, ta by měla být světlejší, pokud budeme ještě překrývat ubrouskem. Barvy můžeme i prohodit, ale musíme počítat s tím, že na tmavém podkladu nebude ubrousek příliš výrazný. Barvu můžeme natřít různými způsoby, je dobré si to vyzkoušet, prasklinky se nám budou dělat podle toho, zda barvu natřeme horizontálně k nátěru laku, nebo střídavými tahy. Barvu můžeme i "natupovat" pomocí houbičky.

Zkuste si a uvidíte sami. Je to opravdu jednoduché a budete překvapeni, co všechno dokážete!


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: