Koření v kuchyni ? 5. díl ? jalovec, kardamom, kmín

Koření v kuchyni ? 5. díl ? jalovec, kardamom, kmín

Druhů koření, které jsme vám představili, je již pěkná řádka. Dnes ji rozšíříme o další více či méně známé rostliny, které dodávají našemu jídlu tu správnou chuť. Bude to jalovec, kardamom, kmín kořenný a kmín římský.

Jalovec

Plody jalovce obecného ? jalovčinky jsou ze stálezeleného keře z čeledi cypřišovitých. Jalovčinky obsahují tři semena a jsou tmavě modrohnědě zbarveny.

Vůně a chuť: má hořko-sladkou a výrazně pryskyřičnou chuť i vůni.

Použití: využívá se do pokrmů tučnějších a hůře stravitelných. Přidáváme je ke zvěřině, drůbeži, rybám, koření se jím kysané zelí. Používá se při přípravě paštik. Plody jalovce se také používají k výrobě řady směsí koření, při nakládání zeleniny, ryb a zvěřiny. Koření se velmi dobře kombinuje s česnekem.

Před přípravou se mohou jalovičky podrtit, lépe se uvolní jejich vůně. Používá se k výrobě Ginu a Borovičky.

Kardamom

Jako koření a léčivo byl kardamom znám již starým Řekům a Římanům. Tento tropický, bylinný keř rodu zázvoru roste ve vlhkých pralesích v Indii, na Srí Lance, Sumatře a v Číně. Plody jsou tobolky, které obsahují větší počet semen. Podle způsobu zpracování známe kardamom bělený a nebělený, celý nebo i mletý.

Vůně a chuť: kardamom má příjemnou citrónově kafrovitou vůni a palčivě hořkou chuť.

Použití: Kardamom zvýrazňuje chuť sladkým i slaným pokrmům.Tvoří složku směsí koření garam másala nebo karí aj. patří do perníku, sušenek, pečiva, svařených vín. Arabové jím aromatizují kávu.

Je součástí slaných indických, indonéských i čínských pokrmů ze zeleniny a masa

Kmín kořenný

Kmín kořenný je dvouletá rostlina. Je celosvětově rozšířeným a používaným kořením.

Vůně a chuť: chutná aromaticky a lehce pálivě, jeho vůně je silně aromatická.

Použití: je typickým kořením do chleba a slaného pečiva. Používá se ke kořenění brambor, zelí, vepřové pečeně, husy, kachny, houbových pokrmů. Přidáváme na ryby, do polévek, tvarohu apod. Kmín se také používá k výrobě likérů.

Kmín římský

Narozdíl od blízce příbuzného kmínu kořenného je kmín římský jednoletou bylinou

Vůně a chuť: má mnohem pronikavější, ostřejší vůni a chutná poněkud ostře.

Použití: především se používá v indické kuchyni, v Mexiku a severní Africe. Aby se ztratila nepříjemná vůně, je vhodné šabrej nejdříve opražit na tuku. Používá se ve směsích kari a chilli koření do masitých a zeleninových pokrmů.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: