Kaviár ? pochoutka nejen bohatých

Kaviár ? pochoutka nejen bohatých

Kaviár jsou vlastně jikry z jeseterovitých a lososovitých, případně jiných mořských ryb. Asi si ho nebudete dávat každý den k obědu, ale čas od času by kaviár neměl chybět na vašem stole. Je totiž velkým zdrojem vitaminů a minerálů a také je známý jako skvělé afrodisiakum.

Nejznámější a nejdražší je pravý černý kaviár z jeseterovitých ryb, jako jsou beluga a stavruga, které žijí v Kaspickém moři. Stejně slavný je i červený kaviár z lososů. Pravý kaviár můžete koupit pouze ve specializovaných obchodech a jeho cena je přibližně 100.000 korun za kilogram. Za nejkvalitnější je v současné době považován kaviár íránský.

Jeseter

Trocha historie

S konzumací rybích jiker začali sami rybáři. Zjistili, že jikry mořských ryb jim dodávají potřebnou energii. Kaviár se ve větší míře začal konzumovat v chudé Astrachani. Astrachaň byla důležitou křižovatkou obchodních cest. Setkávali se tu kupci z Asie a Evropy.

Pro potřeby kupců začali rybáři s jednoduchými úpravami ryb, aby prodloužili jejich trvanlivost. Mezi nejčastěji používané jednoduché způsoby úpravy patřilo nasolení. Vedle masa prosolili i jikry ryb, což byla vlastně první výroba kaviáru. A právě kupci, začali na svých cestách šířit zvěsti o zázračné síle i chuti kaviáru.

Hlavními odběrateli se záhy stala významná evropská centra jako Vídeň, Paříž či Berlín. Největší věhlas si vysloužil ruský kaviár. Velký lososový kaviár si našel značnou oblibu na carském dvoře.

Složení kaviáru

Výrobky z jiker zvláště lososovitých ryb jsou významným zdrojem důležitých látek. Obsahují totiž asi 31 % bílkovin, 11 – 13 % rybího tuku ve formě nenasycených mastných kyselin, celou škálu vitaminů skupiny B a velké množství vitamínu A a E, dále minerály, jako je fosfor, draslík a jód.

Kaviár jako afrodisiakum

Známé je, že kaviár působí také jako afrodisiakum. Supervýkonní milenci prý k udržení svého sexuálního apetitu konzumovali velké množství vybraných druhů potravin, mezi které patřil právě kaviár. Legendární Casanova tvrdil, že zaručuje výkonnost v posteli do vysokého věku.

Populace jesetera je ohrožena
Populace jesetera, ze kterého kaviár pochází, v poslední době významně poklesla a této chráněné rybě hrozí v případě masivního lovu vyhynutí. Sekretariát Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Cites), která zastupuje 169 zemí, navrhuje, aby země vyvážející kaviár přijaly společný plán řešení. Pro rok 2006 byly např. zamítnuty veškeré navrhované limity pro vývoz jesetera. Platil tedy úplný zákaz mezinárodního obchodování s touto rybou.

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: