Kalísie voňavá ? zlatý vlas

Kalísie voňavá ? zlatý vlas

Kalísie voňavá (Calisia fragrens) pochází z tropické Ameriky, jižního Mexika je velmi podobná a příbuzná Tradescantii neboli voděnce.

Je to vytrvalá bylina dorůstající výšky až 1 metr. Listy jsou dvouřadé, střídavé, široce kopinaté až podlouhlé. Listy jsou dužnaté. Květy vyrůstají v úžlabí lupenitých listenů v dlouhých vijanech. Plod je trojpouzdrá tobolka.

Kalisie má významné léčebné vlastnosti. Rostlina se využívá pro léčení, když vyroste na oddencích nejméně 9 kolének a tyto se zbarví do hnědofialova.

Pěstování

Kalísie voňavá je pokojová teplomilná a světlomilná rostlina, i když nemusí být na přímém slunci.V létě je třeba zalévat každý den,v zimě 2?3× týdně. Optimální teplota v době vegetace je 25?27 stupňů, v zimě by neměla klesnout pod 10 stupňů. V létě je možné rostlinu vynést ven, pozor na první mrazíky!

Obsahové látky

Hlavními obsahovými látkami jsou hlavně flavonoidy. Dalšími účinnými látkami jsou fytosteroly. Dále jsou přítomny nenasycené mastné kyseliny (gama-linolenová), alkaloidy, glykosidy, polysacharidy, vitamíny skupiny B,vitamín C, z minerálních látek hlavně železo, bor, chrom, vanad, měď a selen.

Obsahové látky v rostlině jsou velmi koncentrované ? zvláště hlavní stvol.

Čím prospívá

Doporučuje se při cukrovce, rakovinných onemocněních, nemocech žaludku,tenkého střeva, sleziny, ledvin, žlučových cest. Léčí průduškové astma, alergie, žaludeční a dvanácterníkové vředy. Zevně ji lze používat podobně jako aloe na hojení ran spálenin, jelikož má protizánětlivé a hojivé účinky. Před použitím je vhodné poradit se s lékařem.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: