Jóga ? Pozdrav slunci

Jóga ? Pozdrav slunci

Pozdrav slunci je dynamická, na sebe navazující sestava cvičení, skládající se z 12 cviků. Jedná se o co nejplynulejší cvičení, prováděné za pravidelného rytmického dýchání.

Ráno nám pomáhá probrat se po fyzické stránce a večer uvolňuje napětí celého dne. Při pravidelném cvičení Pozdravu slunci budeme příjemně protažení a docílíme klidné mysli.

Staří jogíni cvičili Pozdrav slunci ráno s tváří otočenou k vycházejícímu slunci pro kompletní zahřátí a rozhýbání těla, pro nastartování trávicí soustavy a rozproudění krve.

Jak nám Pozdrav slunci prospívá

  Má vliv na celkovou tělesnou kondici.

 • Podporuje krevní oběh
 • posiluje nervový systém
 • zlepšuje schopnost koncentrace
 • má pozitivní vliv na trávící a vylučovací soustavu.

Pozor ? při vysokém krevním tlaku nebo závratích bychom se cvičení neměli provádět.

Jak správně cvičit

Pozdrav slunci je nejlépe cvičit pravidelně každé ráno před snídaní, když to není možné, jakákoliv denní doba je vhodná a to 2 ? 3 hodiny po jídle.

Počet opakování záleží na naší kondici, důležité je, abychom se necítili při cvičení vysíleni. Při každé pozici dbáme na uvolněné dýchání. V dané pozici vydržíme několik nádechů a výdechů. Dýcháme tak, že při předklonech vydechujeme. Po odcvičení se položíme na podložku, na záda, uvolníme všechny svaly, klidně dýcháme a několik minut relaxujeme.

Sestava cviků

 1. Postavíme se rovně a dáme nohy k sobě. Ruce přiložíme dlaněmi k sobě přímo před hrudník a zhluboka dýcháme.
 2. Zvedáme ruce až do úplného vzpažení a při tom se zhluboka nadechneme. Lopatky tlačíme k sobě a zatneme hýžďové svalstvo. Aniž bychom se prohýbali v bederní části zad, zakláníme se od oblasti hrudní páteře. Pohled směřuje vzhůru.
 3. Vydechneme, ohneme celý svůj trup a hlavu necháme volně skloněnou. Záda by přitom měla vytvořit rovnou přímku. Špičkami prstů, nejlépe ovšem celými dlaněmi, se dotkneme země.
 4. Nadechneme se, svou pravou nohu zanožíme co nejvíce dozadu a zapřeme se bříškem chodidla. Druhá, ohnutá noha nese převážnou část naší tělesné hmotnosti. Obě ruce položíme těsně vedle předního chodidla. Pohled směřuje vzhůru.
 5. Zadržíme dech a k noze vzadu přisuneme i levou nohu. Rukama se zapíráme přesně na úrovni ramen. Naše tělo je napjaté a od hlavy až k patě by mělo tvořit jednu dokonalou přímku. Je-li tato pozice poněkud namáhavá, zapřeme se koleny o podlahu.
 6. Vydechneme a ohýbáme paže. Měli bychom skončit v pozici, kdy se čelem, trupem, koleny a bříšky chodidel dotýkáme podlahy. Kyčle by měly být od země mírně vzdáleny.
 7. Nyní položíme na zem i boky. Napneme nohy a zhluboka se nadechneme. Při nádechu zvedáme hrudník a hlavu a přitom se opět zapíráme rukama. Zatneme hýžďové svalstvo.
 8. Vydechujeme a zvedáme pánev. Máme napnuté nohy a celými chodidly se postavíme co nejblíže našim rukám. Hlavu držíme rovně (jako by měla prodlužovat naší páteř).
 9. Nadechneme se a zároveň s tím položíme ohnutou pravou nohu přímo mezi naše ruce. Levá noha zůstává co možná nejvíce napnutá vzadu, zapřená opět o bříško chodidla. A naše tělo by mělo opět vytvořit naprosto rovnou přímku. Je-li tato pozice poněkud namáhavá, položíme na zem holeň nohy vzadu. Pohled směřuje vzhůru.
 10. Vydechneme. Levou nohu přisuneme dopředu a napneme kolena. Ohneme celý svůj trup a hlavu necháme volně skloněnou. Záda přitom musí tvořit rovnou přímku. Špičkami prstů, nejlépe ovšem celými dlaněmi se dotkneme země. Jednodušší je to s mírně pokrčenými koleny.
 11. Srovnáme se, vzpřímeně se postavíme. Stranou zvedejte ruce až do úplného vzpažení a při tom se zhluboka nadechneme. Tlačíme lopatky k sobě a zatneme hýžďové svalstvo. Záda od hrudní páteře nahoru zatlačíme dozadu. Pohled směřuje vzhůru.
 12. Vydechneme a pozvolna připažíme.

Těchto 12 pozic tvoří jedno kolo. V dalším kole zanožíme levou nohu v pozici 4 a v pozici 9 ji zase dáme dopředu. U každého kola střídáme nohy.


Hodnocení:   
 • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: