Jak se zbavit slimáků na zahrádkách

Jak se zbavit slimáků na zahrádkách

Slimáci dokážou znepříjemnit život nejednomu zahradníkovi. Po nájezdu slimáčků, plzáků, slimáků či dalších druhů zůstanou místo úrody jen oči pro pláč. My vám poradíme, jak se slimáky rázně zatočit.

Kdy a kde se slimákům daří

Slimáci milují temnotu a mokro, rádi se schovávají v malých dírách a škvírách v zemi. Vylézají tedy pouze v noci a za vlhkého, deštivého počasí. Pokud je koncem června a začátkem července srážkově nadprůměrné počasí, nastávají pro slimáky ideální podmínky.

Slimákům se daří na hromadách dřeva, cihlách a jiných materiálech odložených na pozemku, kde se vytvářejí nevysychající místa. Oblíbená místa pro slimáky jsou také nepokosené louky, zahrady i příkopy.

Kde jsou přirození predátoři?

Plži se živí celá řada obratlovců (hrabaví ptáci, kachny, krtci, ježci, rejsci nebo slepýši). Ovšem v důsledku dlouhodobého používání chemických nástrah se u těchto živočichů vyvinul reflex se plžům vyhýbat. Tito přirození predátoři se často setkávají s mrtvými plži, jimiž se pak sami přiotráví.

Jak se slimáky zatočit?

Kolem záhonů vytvoříme ohraničující výsevní pásy z lichořeřišnice, hořčice, šalvěje nebo yzopu. Tyto rostliny vytvářejí éterické oleje a vonné látky, které pravděpodobně slimáci nesnášejí.

Čistý písek ? který je pro slimáky přirozenou zábranou. Nepatrné, zato však velmi ostré krystalky pískových zrníček jsou pro měkká těla plžů velmi nepříjemná.

Ze stejného důvodu plže odradí i jedlové a smrkové jehličí, rákosová drtina, suché piliny nebo roztlučené vaječné skořápky.

Poněkud drastickou metodou je použití kuchyňské soli. Ta způsobí rozložení těla slimáka. Tento způsob není vhodný pro pěstební záhony, do skleníků, fóliovníků či na trávník, protože způsobí silné zasolení půdy, kterého se budeme velice těžko a zdlouhavě zbavovat.

Okolo záhonů můžeme vytvořit plůtky s vykloněnou vrchní hranou, které slimáci nedokážou překonat.

Ekologický přípravek Ferramol. Jeho granule obsahují fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje i ve volné přírodě. Při náhodném požití není nebezpečný pro teplokrevné živočichy ani pro žížaly, včely či ježky. Granule vylákají slimáky z úkrytu a ti je začnou okamžitě požírat. Krátce po požití začnou mít pocit sytosti, přestanou žrát, a tím pádem již neničí pěstovanou kulturu. Nasycení slimáci se stáhnou do podzemních úkrytů a brzy hynou. Účinnost Ferramolu nesnižuje ani déšť, naopak granule vlhkem nabobtnají a jsou pro slimáky přitažlivější.

Biologičtí predátoři ? parazitické hlístice, které aktivně vyhledávají v půdě slimáky a pronikají do jejich těla, kde se dál množí. Po určité době vývoje nová generace hlístic opouští hostitele a vyhledává dalšího. Napadený jedinec přestane do tří až pěti dnů žrát a během sedmi až deseti dnů po aplikaci přípravku pod zemí hyne. Hlístice působí dlouhodobě po dobu šesti týdnů. Obavy, že hlístice napadnou člověka, domácí zvířata či ježky, jsou zbytečné, napadají pouze měkkýše.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: