Jak pracuje náš mozek?

Jak pracuje náš mozek?

Mozek je nejsložitějším orgánem našeho organismu. Jako součást centrální nervové soustavy řídí všechny ostatní orgány. Jeho činnost ale není v průběhu dne stále stejná. Pojďme se podívat na pracovní dobu našeho mozku.

Ráno a dopoledne

Ráno, přibližně mezi 9. a 10. hodinou funguje nejlépe krátkodobá paměť. Je to tedy vhodná doba pro učení. V tento čas dosahuje mozek nejvyššího stupně bdělosti z celého dne. Kolem desáté hodiny dosahuje tato schopnost vrcholu, stejně tak ? až do oběda ? kulminují komunikační schopnosti.

Odpoledne

Po poledni, mozková činnost ochabuje, což má mimo jiné souvislost s trávením oběda. Proto nám dvacet až třicet minut spánku rozhodně prospěje. Otázkou je, kdo na něj má v dnešní době čas.

Po poledním útlumu nastává opět čas vyšší bdělosti a s ní spojené mozkové aktivity. Opět se stupňují naše komunikační schopnost i schopnost argumentace a racionálního řešení problémů. Dobře také udržíme pozornost.

Večer a noc

Kolem 18. hodiny aktivita mozku pozvolna klesá, o hodinu později vstupuje do popředí smyslové vnímání obecně, ať už čichu, hmatu, sluchu, zraku i chutě.

Hodinu před půlnocí přijdou na řadu kreativní schopnosti mozku. Může to být vysvětlení i toho, proč umělci často tvoří svá díla v noci.

Nejpozději hodinu po půlnoci dochází k nočnímu útlumu mozku, který trvá až do rána. Nejnižšího stupně aktivity dosahuje mozek kolem třetí hodiny ranní, bez ohledu na to, jestli spíme či ne. V tuto hodinu bychom rozhodně neměli vykonávat činnost vyžadující pozornost a rychlé reakce, jako je například řízení auta.

Změna časového pásma

Náš mozek pracuje ve 24hodinovém cyklu, který je spojen se střídáním dne a noci v příslušném časovém pásmu. Dojde-li k porušení tohoto cyklu, například při cestování napříč časovými pásmy, může mít zhroucení tohoto cyklu negativní vliv na naši psychiku. K vyrovnání a přizpůsobení mozku cyklu novému je třeba obvykle několika dní.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: