Jak na kocovinu?

Jak na kocovinu?

Kdo měl jednou kocovinu, příznaky si pamatuje velmi dobře. Bolest hlavy, přehnané citlivost na světlo i hluk, žaludeční nevolnost, celková slabost, pocity žízně. To jsou jasná známky toho, že jste to předešlý večer s pitím přehnali.

Slovo kocovina vzniklo v devatenáctém století ze slova kočičina, jehož význam byl výtržnost. Obdobný výraz používá němčina (Katzenjammer = kočičí nářek) i polština (kociokwik = kočičí kvik).

Příčiny kocoviny

Kocovina je způsobena dehydratací organismu. Tu zapříčinil alkohol. Hranice mezi kocovinou a alkoholovou intoxikaci není přesná. Příznaky kocoviny totiž pociťujete až po odeznění tlumivých účinků alkoholu ? obvykle ráno po probuzení. Kocovinu vlastně máte ještě v průběhu pití, jen o ní nevíte.

Co se děje v našem těle

  • Předchozí večer se obvykle vyplýtvá zásoba endorfinů způsobujících dobrou náladu. Zastaví se vznik nových nervových buněk, které přetrvávají dlouho po odbourání alkoholu z krve. Naše nálada je tedy pod psa.
  • Zhorší se naše reflexy, je oslabena svalová činnost.
  • Srdce je zatíženo ve větší míře než obvykle, zvyšuje se riziko infarktů.
  • Tělo přichází o tekutiny i minerály.
  • Játra musí odbourávat alkohol, proto nezvládají svou obvyklou činnost ? tvorbu glukózy.
  • Oslabené tělo se musí obvykle navíc vyrovnávat se spánkovým dluhem, což zhoršuje psychický stav i například pozornost.

Co tedy dělat?

Zamezte dehydrataci

Kromě alkoholu pijte i dostatek vody. Večer před spaním vypijte velkou sklenici (nejlépe dvě) neperlivé vody, ráno po probuzení také. Nepijte kávu, ani jiné nápoje obsahující kofein. Nevhodné jsou také ovocné džusy a šťávy.

Zajistěte přísun vitaminů

V prvé řadě je vhodný vitamin C, ať už v přírodní podobě (citrusy) nebo tabletka. Pomůže i B-komplex ? obsahuje všechny podskupiny vitaminu B.

Hodně jezte

Jídlo doplňuje cukry do krve, pomůže na sebe vázat alkohol.

Černé uhlí před spaním

Černé uhlí pomůže neutralizovat nepříjemné kongenery, které kocovinu prohlubují. Obsaženy jsou hlavně v červeném víně a v ležáku. Tři tablety před spaním by měly zabrat.

Nekuřte

Kouření v průběhu pití alkoholu může následnou kocovinu podstatně zhoršit.

Pomůže čaj

Máme ale na mysli čaj bylinkový, nejlépe z heřmánku, máty, kopřivy. Uklidní vaše játra i ledviny.

Okysličte krev

Můžete to udělat nejlépe pohybem na čerstvém vzduchu. Výborná je i studená sprcha. V ideálním případě obojí několikrát opakujte.

S věkem se kocovina zhoršuje

S přibývajícím věkem se organismus s alkoholem hůře vypořádá. Je to způsobeno úbytkem vody a naopak zvýšeným množstvím tuku v těle. Vstřebaný alkohol je tedy převážně v krvi, proto starší lidé pociťují jeho vliv ve větší míře. Více se tak projeví i dehydratace.

Nesedejte za volant

Pokud na sobě pociťujete příznaky kocoviny, znamená to, že ve vaší krvi je stále alkohol. Vyhněte se proto řízení i dalším aktivitám, které alkohol v krvi nepřipouštějí.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: