Jablko

Jablko

Jablko je jedním z nejběžnějších druhů ovoce, nejen ve střední Evropě. Je plodem jabloně a jedná se o malvici, podobně jako hruška.

Plody dozrávají na konci léta nebo na podzim. Slupka zralého plodu se může lišit podle odrůdy, od zelené přes žlutou až po sytě červenou. Pozdní odrůdy se dají dobře skladovat, ve vhodných podmínkách vydrží až do jara.

Jablka v kuchyni

Jablka jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Vyrábí se z nich mošty i džusy, dětský výživy, džemy, kompoty, čaje, ale najdeme je i v kečupu.

Obsahové látky

Jablka obsahují vitamín C, cukry, ovocné kyseliny, hořčík, železo, vápník, draslík, fosfor a mangan, třísloviny. Jablko nám nabízí i mnoho karotenu, přírodního antioxidantu a spoustu pektinu, který je tím pravým čističem našeho těla.

Čím prospívají

Pravidelnou konzumací jablek významně přispíváme k udržení svého zdraví. Jablka mají celkový posilující účinek. Léčivý účinek mají nejen syrová, ale i zpracovaná jablka.

  • Působí močopudně a brzdí tvorbu kyseliny močové.
  • Snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu a krevních tuků.
  • Posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh.
  • Stabilizují hladinu cukru v krvi.
  • Čistí střeva.
  • Posilují dásně.

Sklizeň a skladování jablek

S jablky musíme při sklizni zacházet velice opatrně. Jakékoliv narušení plodu před, během a také po česání vede k poškození jablek a také ke snížené schopnosti skladování. Nejvhodnější čas pro sklízení jablek nastane, jakmile plody dorostou do maximální velikosti, ale jablka dosud nezačaly měknout. Jablka uchováváme v chladu a suchu. Optimální teplota pro skladování jablek je 0?4 °C.

Náš tip: Jablečný kompot

Suroviny: Jablka, 250 gramů pískového cukru, 1 litr vody.

Příprava: Jablka rozpůlíme, zbavíme jádřinců, nakrájíme na kousky a vložíme do čistých sklenic, přidáme vroucí nálev, sklenice zavíčkujeme a pevně utěsníme. Nakonec sklenice ponecháme ve vodní lázni 20?25 minut při teplotě 100 °C.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: