Hydroponie ? pěstování rostlin bez půdy

Hydroponie ? pěstování rostlin bez půdy

Hydroponie je praktický a nenáročný způsob s mnoha přednostmi. Na rozdíl od tradičního pěstování pokojových rostlin v substrátu jsou při hydroponii rostliny ve vodním prostředí.

Stabilitu rostlin ve vodě zajišťuje neutrální minerální substrát, např. keramzit nebo perlit. Jako živné prostředí pro vodní rostlinu existuje speciální živný roztok, který obsahuje všechny elementy, pro plnocenný rozvoj rostliny nezbytný a požadovaný.

Výměna živného roztoku

Živný roztok vyměňujeme za 3-4 týdny. Do vnější keramické nádoby dáme nejprve čistou vodu, aby sahala 2-3 cm pod dno vložky. Výšku hladiny volíme podle délky kořenů tak, aby partie kořenů kolem kořenového krčku byla vždy na vzduchu. Vodu občas vyměňujeme a prohlížíme kořeny, jestli nezahnívají. Doporučuje se mezi dvěma výměnami živného roztoku naplnit nádobu na dva až tři dny čistou vodou pro osvěžující účinek. V době vegetačního klidu snižujeme hladinu roztoku tak, aby do něj kořeny zasahovaly jen špičkami. Kořeny občas provzdušníme vyzvednutím vložky s kořenovým balem z roztoku.

Nádoby pro hydroponii

Hydroponická nádoba může být keramická, plastová nebo z přírodního kamene, samozřejmě vodotěsná. Rostliny lze pěstovat v nádobě samostatné, nebo v nádobě s vložkou, tedy druhou menší miskou, která má ve dně otvory, jimiž kořeny čerpají výživný roztok. Vnitřní miska by měla sahat asi do dvou třetin nádoby vnější. Hydroponické nádoby mívají různý tvar i velikost, volíme je podle druhu květin. Mohutnější rostliny jako je monstera, difenbachie či fíkus, zasadíme nejen do větší nádoby, ale i do těžšího substrátu, např. do říčního štěrku. Řízky rostlin, např. břečťanu, tradeskancie, zebriny apod., které chceme pěstovat hydroponicky, necháme nejprve zakořenit ve vodě. Jejich kořeny se liší od květin zakořeněných v zemině, protože se vyvinuly v prostředí, v jakém budou i nadále růst.

Výhody hydroponického pěstování

  • Tento způsob pěstování je hygienický, čistý a velice dekorativní.
  • Nemusíme rostlinu často zalévat a vyhneme se rovněž nepříjemnému přelévání rostlin a s tím spojeným zahníváním kořenů a opadáváním listů.
  • Rostliny se nemohou zaplevelit, trpí méně chorobami a jsou napadáni škůdci jen ojediněle.

Nevýhody hydroponie

  • Pro hydroponii se nehodí každá rostlina.
  • Při nesprávně voleném substrátu se mohou tvořit řasy.
  • Cena hydroponických kultivačních nádob je dosti vysoká.

Rostliny, které se pro hydroponii hodí

Monstera, Dieffenbachia, Ficus, Yucca, banánovník, břečťan, šáchor, Spathiphyllum wallisii, Aglaonema, Filodendron, Syngonium atd.

Spíše nevhodné pro hydroponie

Palmy, begónie, fialka, Araukárie, parožnatka, Hatiora, Calathea, Schlumbergera a další.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: