Hrajeme si na louce a v lese 3

Hrajeme si na louce a v lese 3

Po minulých akčních hrách přijdou tentokrát hry klidnější, při nichž se zapotí hlavně náš mozek. Pokud si ale dnešní hry vyzkoušíme, často se o sobě leccos dozvíme.

Létající balón

Počet hráčů

8?15

Pomůcky

Žádné.

Průběh hry

Hráči se ocitli ve fiktivním balónu, který padá k zemi. Tomu je ovšem třeba zabránit, tím, že budou vyhazovat různé věci. Předem je určeno, co mají na palubě. Nejsou to ovšem hmotné věci, ale lidské vlastnosti, např. láska, přátelství, moc, úspěch, moudrost, inteligence, radost, štěstí, síla, rodina, víra, romantika, duchovní rozvoj, důvěra, krása, důvěra, strach apod. Každý říká, co by vyhodil a co by si ponechal, probíhá debata o tom, co je důležité a co méně.

Spojování

Počet hráčů

8?15

Pomůcky

Tužka a papír pro každého.

Průběh hry

Vedoucí vymyslí dvě stejně četné skupiny slov, v každé cca 20 slov. Každý hráč spojí vždy dvě slova (z každé skupiny jedno), takže vytvoří 20 dvojic. Potom si hráči své dvojice porovnají a každý hledá toho, s kým má nejvíce shodných dvojic. To naznačuje, jak moc si člověk může s druhým rozumět, do jaké míry vnímají shodně svět. Návrh na skupiny slov:

pavouk ? kráva ? loupežník ? čepice ? bota ? palma ? noviny ? autobus ? postel ? čaj ? zápalky ? seznam ? šifra ? důvěra ? přátelství ? lilie ? kompas ? nemoc

jeskyně ? sklep ? nůž ? loď ? slunce ? moře ? hodinky ? stěna ? teploměr ? kostka ? sklenička ? klíč ? lupa ? láska ? růže ? orient ? busola ? nit

Empatie

Počet hráčů

8?15

Pomůcky

Tužka a papír pro každého.

Průběh hry

Vedoucí připraví asi dvacet témat a postupně je čte hráčům. Ti na každé téma napíší jedno slovo. Cílem je napsat takové slovo, které bude mít co nejvíce dalších hráčů. Navržená témata:

Země, město, řeka, barva, rostlina, živočich, obydlí, hudební nástroj, konkrétní osoba, lidská vlastnost, část lidského těla, část oblečení, povolání, kontinent atd.

Následuje bodování ? za každého hráče, který má stejné slovo, se přičítá 1 bod. Napíše-li např. 5 hráčů modrou barvu, každý z nich dostane čtyři body.

Možná úprava

Vedoucí může místo témat klást otázky, které se přímo týkají hráčů. Nejde pak o správnost odpovědi, ale opět o největší počet hráčů se stejnou odpovědí.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: