Homeworking

Homeworking

Každý pracovní den vstát ve stejnou dobu, ve stejnou dobu vstupovat do zaměstnání a stejný čas práci skončit. I dnes je tohle model většiny produktivní populace. Ne každému ale vyhovuje. Pro ty, kteří chtějí stereotyp pracovního dne změnit se nabízí homeworking, tedy práce doma.

V posledních letech se homeworking hodně rozšiřuje, i když velmi vhodné předpoklady k němu vznikly společně s rozšířením Internetu, a s tím spojenou možností předávat bezodkladně zadání práce i její výsledek.

Rozmach v České republice je způsoben hlavně zvýšenou porodností posledních let. Homeworking je jednou z možností, jak pracovat v průběhu mateřské dovolené, a využívají ho tedy zejména ženy.

Kde se vzal, tu se vzal

Jak již anglický název napovídá, homeworking se k nám dostal ze zahraničí. Prvními firmami, které zvolily způsob spolupráce ?na dálku?, byly velké nadnárodní společnosti. Dále se tento způsob uplatnil tam, kde firma potřebovala zaměstnance ve specializovaném oboru, a ten nebyl v dané lokalitě dostupný. Vždy je samozřejmě podmínkou, aby charakter vykonávané práce tuto variantu umožňoval.

Homeworking je výhodný pro zaměstnance i zaměstnavatele. Zaměstnanec ušetří zejména čas a náklady spojené s cestou do zaměstnání. Nezanedbatelné může být i využití tzv. mrtvého času, kdy z nějakého důvodu nemůžeme pracovat. Nastal výpadek internetu? Nic nám nebrání pustit se do nějaké domácí práce, kterou stejně musíme udělat, a v zaměstnání pokračovat až po vyřešení problému.

Pro zaměstnavatele přináší homeworking ušetření nemalých pracovních nákladů spojených s provozem kanceláře nebo jiného pracovního místa. Mimoto není problém zaměstnávat pracovníky i ze vzdálených regionů.

Je pro vás homeworking vhodný?

Práce doma není vhodná pro každého. Někomu vyhovuje pevný řád, někdo si nedokáže práci vhodně naplánovat, rozvrhnout a své plány zodpovědně splnit. Homeworking vyžaduje vlastní vůli. A samozřejmě přijetím práce z domova se významně ochuzujete o sociální kontakt se spolupracovníky. A ten je pro mnoho z nás opravdu důležitý.

Ale z práce doma plyne i další riziko. Mnohdy totiž čas, který práci věnujeme , může přesáhnout běžnou pracovní dobu. Pak se stane součástí našeho života víc, než bychom si přáli. A pokud neudržíme vše v rozumných mezích, směřujeme přímou čarou k workoholismu.

Homeworking se obecně hodí pro:

  • pracovníky ze vzdálených a obtížně dostupných míst,
  • rodiče malých dětí, ženy na mateřské dovolené,
  • lidi upoutané k domovu nějakou jinou povinností (kteří se např starají o členy domácnosti),
  • lidi s nemocí, či handicapem, pro něž je doprava do zaměstnání problémem.

Co na to naše okolí?

Práce doma přináší specifické nároky nejen na nás, ale i na rodinu, případně ostatní ve společné domácnosti. Mnohdy totiž brzy zjistí, že jsme vlastně celý den doma a snaží se na nás navalit domácí práce všeho druhu. To, že velkou část dne věnujeme práci, už si neuvědomí. Pokud nemáme soukromí, často nerespektují naše soustředění, ruší nás při práci a to všechno v dobré víře.

Jak tedy na věc?

Vlastní pracovna je z uvedených důvodů podstatnější, než se na první pohled zdá. Na první pohled by se mohlo zdát, že umístěním pracovního počítače do obývacího pokoje zvýšíme kontakt s rodinou. Tímto způsobem ale po čase splyne volný čas a čas na práci v jeden neoddělitelný celek. To je prvním krokem k neúspěchu.

Chceme-li, aby byli všichni spokojeni je třeba jasné domluvy a pravidel. Měli bychom si jasně stanovit vlastní pracovní dobu, kdy pro ostatní členy domácnosti neexistujeme. Nebudou s námi řešit běžné problémy, klást na tuto dobu vlastní požadavky a podobně.

A naopak po uplynutí této doby se přestaneme svému zaměstnání věnovat a náš čas patří ostatním věcem ? rodině a koníčkům. Po skončení pracovní doby bychom už neměli reagovat na pracovní maily či telefonáty a vše nechat na další den. Ideální by bylo na práci vůbec nemyslet.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: