Hádanky a úkoly 5.

Hádanky a úkoly 5.

Ani tento pátek vás neochudíme o tradiční porci záhad a hlavolamů. Nejdříve se potrápíme s měřením času, pak se budeme plavit přes řeku a nakonec se budeme ucházet o královu pravdomluvnou dceru.

Odpoledne

Kolik je hodin, pokud čas, který uplynul od poledne, tvoří třetinu (resp. čtvrtinu) času, který uplyne do půlnoci?

Přes řeku

Potřebujeme převézt přes řeku vlka, kozu a zelí. K dispozici máme pouze pramici, na niž se kromě nás vejde pouze jedna věc (zvíře). Bez dozoru ovšem vlk sežere kozu a koza zelí. Jak to uděláme, abychom všechny dostali na druhý břeh?

Král a tři dcery

Král měl tři dcery. Vždy pravdomluvnou Adélku, věčně ulhanou Barborku a Cecilku, která někdy lhala a někdy ne. Když chtěl král dcery provdat, vyhlásil, že tu pravdomluvnou dostane jen ten, kdo ji pozná za pomoci jediné otázky (položenou všem třem).

Uchazeč položil otázku: ?Jak se jmenuje princezna, co sedí uprostřed??

Princezna nalevo odpověděla: ?Adélka.?

Princezna uprostřed odpověděla: ?Barborka.?

A princezna napravo odpověděla: ?Cecilka.?

Jak nápadník poznal, která je která?

Výsledky z minula

Lov na medvěda

Bílou. Je totiž na severním pólu, takže jde o medvěda ledního. Lovec může být i na rovnoběžce o délce 100 m nedaleko jižního pólu. (Kde ovšem medvědi nežijí.)

Žárovky a vypínače

Jednu žárovku necháme chvíli svítit. Potom rozsvítíme druhou, první zhasneme a přejdeme do místnosti s žárovkami. Jedna žárovka svítí, druhá je zhasnutá a horká a jedna zhasnutá a studená.

Topinky

Šest minut.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: