Hádanky a úkoly 25.

Hádanky a úkoly 25.

Dnes náš seriál s hádankami a úkoly slaví malé jubileum. V prvním a třetím úkolu budeme dvě hledat různá zapeklitá čísla, ve zbývajícím se vydáme s Janou nakupovat ubrusy.

Dvě čísla

Součin dvou čísel je 1 000 000, ale žádné z nich neobsahuje ve svém zápisu nulu. Která čísla to jsou?

Ubrusy

Jana narazila na stánek s krásně vyšívanými kruhovými ubrusy. Nějaký by se jí domů ubrus hodil. Všimla si však, že jsou na její stůl příliš malé. Po přeměření jejich průměru zjistila, že je poloviční než průměr jejího (taky kulatého) stolu. Protože se jí ubrusy velmi líbily, neváhala a několik si jich koupila. Kolik ubrusů si Jana koupila, byl-li to nejmenší počet, který zakryje celý její stůl?

Dvojciferné číslo

Když neznámé dvojciferné číslo vynásobíme dvěma a odečteme jedničku, vyjde opět dvojciferné číslo. Na rozdíl od původního čísla má prohozené cifry. O jaké číslo jde?

Výsledky z minula

Obvinění knížete Vratislava

Kočár si ušetřil cestu z místa setkání k úřadu a zpět k místu setkání. Tato cesta by mu trvala přesně tolik času, o kolik byli doma dříve. Tedy půl hodiny. Pokud kočár jezdí stále stejnou rychlostí, trvala by mu cestu od místa setkání k úřadu 15 min (30/2). Setkal se tedy s Vratislavem o 15 minut dříve než obvykle. To je v 15.15. V 15.20 již Vratislav seděl v kočáře anebo byl již doma, má tedy alibi.

Knedlíková hostina

Jediným možným lhářem je Karel a nejvíce snědl Honza.

Pizzerie

Honza snědl více pizzy než Emil.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: