Hádanky a úkoly 16.

Hádanky a úkoly 16.

Ani prázdniny nepřeruší náš seriál hádanek a úloh. Dnes se vmísíme do souboje dvou obrů, pomůžeme hlemýždi zjistit, kolik času mu zbývá k cíli a nakonec se projedeme rikšou s Džinem a Činem.

Souboj obrů

Dva obři z pohádky Hromotluk a Kolohnát spolu soupeřili, kdo vypije dříve jezírko. Obr Hromotluk pil vodu rychlostí 4,5 l za sekundu a vypil jezírko za půl hodiny. Kolik litrů vody za sekundu by musel vypít obr Kolohnát, aby stejné jezírko vypil za 25 minut, a získal tak ruku krásné obryně Stáni?

Hlemýžď

Hlemýžď leze na zeď vysokou deset metrů. Během dne povyleze o tři metry, v noci spí a sklouzne při tom o dva metry. Za jak dlouho vyleze na zeď?

Džin a Čin

Dva přátelé, Džin a Čin, bydlí v jedné ulici. Jednou v neděli o deváté hodině se náhodou oba rozhodli, že se navštíví. Oba si zavolali rikšu a vyjeli současně na ulici. Na ulici se minuli, ale neviděli se. V tom okamžiku Džin právě ujel o 1,5 km větší vzdálenost než Čin. Džin přijel k přítelovu domu za dalších 6 minut a 45 sekund. Činovi trvalo ještě 12 minut od střetnutí, než přijel k cíli. Oba rikšové jeli různou, ale stálou rychlostí, kterou udržovali celou cestu. Jak daleko od sebe bydlí přátelé?

Výsledky z minula

Nádoby

Z osmilitrové naplníme pětilitrovou a z ní pak třílitrovou. Tři litry vrátíme do osmilitrové a dva litry přelijeme do třílitrové. Z osmilitrové znovu naplníme pětilitrovou a z ní třílitrovou. Tři litry vrátíme do osmilitrové a dva litry z třílitrové do pětilitrové.

Schůze

Schůze začala 6 hodin 47 minut 49 138/143 sekundy a skončila v 9 hodin 33 minut 23/143 sekundy.

Pšenice

Jen na posledním poli šachovnice by bylo 9 223 372 036 854 775 808 zrn pšenice.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: