Hádanky a úkoly 14.

Hádanky a úkoly 14.

To nám ten týden utekl. Už tu máme opět pátek a další trojici úloh pro bystré mozky. V první úloze budeme dělit žemle, ve druhé počítat množství tabáku pro maxicigaretu a ve třetí navrhneme nejvhodnější způsob pro určení objemu broků.

Žemle

Karel, Jožka a Ferda šli na výlet. Karel koupil 9 obložených žemlí, Jožka 6. Ferda zatím vyřizoval jiné věci. Žemle si rozdělili tak, že každý měl 5 žemlí. Ferda zaplatil 15 Kč. Jak se mají Karel s Jožkou o tyto peníze rozdělit?

Cigareta

Na výstavě tabákového průmyslu byla obrovská cigareta patnáctkrát delší a patnáctkrát silnější než obyčejná. Jestliže na naplnění jedné cigarety normálních rozměrů je třeba půl gramu tabáku, kolik tabáku je třeba na naplnění obrovské cigarety?

Broky

Učitel přinesl do třídy v půllitrové kalibrované nádobě lovecké broky. Žáci měli vypočítat objem destičky, kterou je možno z těchto broků ulít.

Pilnější žáci se chtěli pustit ihned do práce. Chtěli odměřit průměr každé kuličky, aby mohli vypočítat objem. Neměli však k tomu vhodné měřící zařízení. Někteří navrhovali kuličky zvážit a jejich váhu dělit hustotou olova, neboť kuličky byly z olova. Neměli však ani váhy, ani neznali měrnou hmotnost olova.

Našel se mezi nimi jeden žák, který navrhl, jak je možné bez vah, bez měření průměru kuliček rychle a přesně určit objem všech kuliček. Co navrhoval?

Výsledky z minula

Tělesná výchova

Úloha nemá řešení, protože pro obdélník je třeba sudého počtu žáků, pro čtyřstup lichého.

Schody

V obou případech jsou koberce stejně dlouhé.

Cizí jazyky

Dva jazyky ovládalo 68 lidí.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: