Hádanky a úkoly 12.

Hádanky a úkoly 12.

I první červnový pátek je ve znamení hádanek a úkolů. Na začátek vyřešíme jeden gentlemanský problém lordů v hotelové recepci a dále máme za úkol vyřešit vraždu. Jako dezert budeme počítat nohy v autobuse.

Tři lordi v hotelu

Do hotelu přišli tři lordi. V recepci si řekli 10 liber za jeden pokoj, které každý z gentlemanů zaplatil, dohromady tedy 30 liber. Když měl poslíček odnést pánům zavazadla, přispěchal ředitel hotelu, že došlo k omylu, hosté měli zaplatit jen 25 liber. Dal tedy poslíčkovi 5 liber, ať je lordům vrátí. Poslíček nevěděl, jak rozdělit 5 liber mezi tři osoby, tak dal každému po libře a dvě si nechal. Každý tedy zaplatil 9 liber (10 původně, 1 dostal zpět): 3 × 9 = 27. Dvě libry si nechal poslíček: 27 + 2 = 29. Kam zmizela jedna libra?

Vražda

Dojde k vraždě a na místě jsou vyslýcháni čtyři podezřelí: Drsný Bob, Nelítostný Fred, Mizerný Flek a Krutý Jack. Každý z nich musí odpovědět na jednu otázku. Jejich odpovědi jsou následující:

Drsný Bob: ?Vraždu spáchal Nelítostný Fred.?

Nelítostný Fred: ?Vraždu spáchal Krutý Jack.?

Mizerný Flek: ?Já jsem vraždu nespáchal.?

Krutý Jack: ?Nelítostný Fred lže.?

Pouze jedna z odpovědí je pravdivá. Kdo spáchal vraždu?

V autobuse

V autobuse je 7 dětí, každé má 7 batůžků. V každém batůžku je 7 koček. Každá velká kočka má 7 koťat. Kočka má 4 nohy. Kolik je v autobuse nohou?

Výsledky z minula

Zápalné šňůry

Zapálíme oba konce první šňůry a jeden konec druhé šňůry. Po dohoření první šňůry uběhlo 30 minut. Ihned zapálíme i druhý konec druhé (hořící) šňůry. Zbytek šňůry (hořící z obou stran) trvá 15 minut. Dohromady tedy máme 45 potřebných minut.

V zajetí u divochů

Jestliže poslední zajatec před sebou vidí dva kůly stejné barvy, je přivázán u kůlu jiného a svobodu mají jistou. Jestliže vidí dva různobarevné kůly, nemůže s jistotou nic říci, takže mlčí. Jestliže mlčí, ví prostřední zajatec, že je přivázán u kůlu s jinou barvou, než má před sebou.

Kočky a myši

3 minuty.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: