Hádanky a úkoly 10.

Hádanky a úkoly 10.

Je tu opět pátek a s ním i další várka zajímavých oříšků, které se louskají důvtipem a logickým uvažováním. Tentokrát budeme přepravovat zásilku, počítat koně a lidi a nakonec se vydáme na špacír.

Přeprava zásilky

Každý den přesně v poledne přilétá na letiště v Praze letadlo se spěšnou zásilkou. Pro zásilku vyráží z Benešova auto tak, aby si ji vyzvedlo přesně v poledne. Poté se s ní vrací zpět do Benešova. Jednoho dne ale přistálo letadlo dříve, a tak z letiště vypravili autu naproti poslíčka na kole. Poslíček jel 4× pomaleji než auto. Když se za 20 minut s autem setkal, předal poslíček zásilku a auto odjelo zpět. O kolik minut bylo auto v Benešově dříve než obvykle?

Lidé a koně

Ve stáji jsou lidé a koně. Celkem je zde 22 hlav a 72 nohou. Kolik koňů a kolik lidí je ve stáji?

Špacír

Dva turisté si vyrazili na špacír. Z chaty se vydali ve tři hodiny odpoledne a první úsek cesty šli po rovině rychlostí 4 km/hod. Po nějakém čase dorazili k úpatí kopce a začali stoupat nahoru rychlostí 3 km/hod. Když se dostali až nahoru, zjistili, že už je pozdě a bez otálení se vydali stejnou cestou zpět. Z kopce šli rychlostí 6 km/hod. a pak po rovině (stejně jako prvně) 4 km/hod. Na chatu se vrátili v devět. Kolik za svůj výlet ušli kilometrů.

Výsledky z minula

Zápalky

Vytvoříme z nich pravidelný trojboký jehlan.

Falešné zlaťáky

Z prvního pytle odebereme jeden zlaťák, z druhého pytle dva, z třetího tři atd. Jelikož je falešný zlaťák o 5 g lehčí než pravý, lehce spočítáme, kolik minci na váze je falešných. Podle toho určíme dotyčný pytel.

Dvě mince

Přesně jednou.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze:

Všechny díly seriálu: