Guarana

Guarana

Guarana (Paullinia cupana) pochází z oblasti Amazonie, kde je velice rozšířená. Gua-ra-na znamená v řeči amazonských indiánů velký strom lesa. Jde o keř rostoucí v amazonské džungli, z jehož semen lze získat prášek, který působí jako velice silný stimulant.

Účinky guarany využívají domorodé indiánské kmeny již několik staletí, a to pro své povzbudivé účinky, ale i jako účinné afrodisiakum. Je velmi vhodná jako rychlý zdroj energie.

Semena této dřevnaté liány obsahují 5 % kofeinu, což je zhruba dvojnásobek oproti množství kofeinu v kávových zrnech. Guarana má nejvyšší obsah kofeinu v celé rostlinné říši. Plody se tradičně používají jako stimulant.

Složení

Hlavní složka plodů, guaranin, se (hlavně svými účinky) podobá kofeinu. Oddaluje nástup únavy a zvyšuje vytrvalost. Energie přetrvá déle, než kdybyste si dali třeba kávu nebo kakao. Vstřebává se pozvolna zhruba 6-8 hodin. Obsahuje také vitamin C, některé vitaminy skupiny B a velké množství stimulujících složek. Nalezneme v ní také velký obsah tříslovin. Indiáni s ní proto také léčili průjem a úplavici. Uplatní se tedy dobře i při poruchách trávení. Ani při dlouhodobém užívání nemá vedlejší účinky a není návyková.

Guarana obsahuje

Káva nebo guarana?

Kávové zrna jsou rychlým a chutným zdrojem energie avšak jejich zpracování je o něco méně šetrné než v případě plodů guarany. Pražením kávových zrn dochází k uvolňování karcinogenních látek. Guarana je tedy ? co do obsahu kofeinu - více než plnohodnotnou náhražkou kávy.

Guarana obsahuje dvojnásobné množství kofeinu v porovnání s kávou. Navíc v ní jsou doprovodné látky, které uvolňují kofein i další stimulující látky postupně (6 až 9 hodin) a přitom šetrněji než káva. Guaranu můžeme smíchat s citrónem. Ten totiž zlepšuje její účinky.

Proč je guarana lepší než káva?

  • Nepřekyseluje žaludek a nedráždí ho,
  • kofein se uvolňuje postupně po dobu 4-5 hodin a tedy působení guarany je delší než u kávy,
  • zvyšuje fyzickou i duševní výkonnost a snižuje pocit vyčerpanosti,
  • omezuje pocit hladu, zrychluje metabolismus, trávení a spalování tuků,
  • je účinná proti migréně, snižuje bolesti snižuje únavu svalů,
  • mírně zvyšuje krevní tlak,
  • má příznivé účinky na potenci a mozkovou činnost a má afrodiziakální vlastnosti.

Legenda o guaraně

Podle legendy kdysi zahubili zlí duchové malého indiánského hocha. Pohřební průvod procházel kolem místa, kde zemřel. Vtom blesk proťal nebe a zmizel v zemi hned vedle chlapcova těla. Jeho matka to vzala jako znamení Velkého ducha a na tomto místě zasadila do země oči svého syna. Brzy zde vyrostl keř, jehož semena se podobají očím. Kdo je sní, získá chlapcovo mládí a sílu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: