Ginkgo biloba

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) je jednou z nejstarších rostlin na Zemi. Je totiž velmi odolný vůči klimatickým změnám, kterých přečkal víc než dost. Jeho účinky na organismus znali již staří Číňané před více než pěti tisíci lety a můžeme je využívat i my dnes.

Jinan dvoulaločný

Jinan je dvoudomý opadavý strom, jediný dosud žijící zástupce čeledi Ginkgoaceae. Je doložena jeho přítomnost z období druhohor. V současnosti roste pouze na malém území v Číně, kde je odnepaměti považován za posvátný. S oblibou je ovšem pěstován pro okrasu v zahradách či parcích. Jeho růst je poměrně pomalý a nepravidelný, (průměrně cca 30 cm za rok), a to jen od konce května do konce srpna. Strom plodí až od 35 let svého věku, jeden samčí strom stačí pro opylování pěti samičích. Jinan dvoulaločný se dožívá až dva tisíce let.

Obsahové látky

Látky, které listy ginkgo biloby obsahují, se označují ginkgolides a nevyskytují se v žádné jiné rostlině. Ani dlouholetý výzkum nebyl schopen přesně určit jejich složení. Je známo, že obsahují mimo jiné velké množství flavonoidů, terpenů, karboxylové kyseliny, vitamin C.

Účinky ginkgo biloby

Výtažky z listů ginkgo biloby mají mnohostranný blahodárný vliv na lidský organismus. V menším množství lze konzumovat i syrové nebo svařené listy, ty ovšem nevábně voní, což ne každý dokáže tolerovat.

Ginkgo biloba pomáhá v léčení astmatu, dále napomáhá průtoku krve organismem, čímž umožňuje lepší zásobení buněk živinami, zejména glukózou. To je prospěšné v případě nedokrvení končetin a regenerace po únavě. S prokrvením souvisí i podpora mozkové činnosti, ať při zotavení po mozkové mrtvici, ale také v boji proti stařecké demenci a senilitě (Alzheimerově chorobě). V neposlední řadě má ginkgo biloba také účinek antioxidační.

Užívání

Užívat výtažky z listů tohoto stromu je ale nutné dlouhodobě a v dostatečném množství, jen tím lze docílit požadovaného efektu. Jelikož nikdy nebyly prokázány vedlejší účinky, lze schválit i trvalé užívání.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: