Gelové svíčky ? inspirace na štědrovečerní stůl

Gelové svíčky ? inspirace na štědrovečerní stůl

Již jsme psali o výrobě svíček medových, dnes se seznámíme s výrobou svíček gelových. Ty si můžeme vyrobit k Vánocům, pro vlastní potěšení nebo jimi obdarovat své blízké.

Na výrobu gelových svíček si připravíme:

  • vhodnou skleničku ? nejlépe takovou, která není směrem k vrchu příliš zúžená, má silnou stěnu a je odolná vůči horku
  • svíčkový gel ? jedná se o speciální svíčkový gel
  • barvivo na svíčky ? v případě, že budeme barvit gel
  • voskovaný svíčkový knot s plíškem ? (bavlněný knot není vhodný - absorbuje příliš mnoho gelu a sám nedrží). Knot by měl přesahovat o 1 cm hloubku skleničky
  • dekorační předměty ? můžeme použít libovolný materiál, jedinou jeho vlastností musí být odolnost vůči horku. Tu si můžeme vyzkoušet předem pomocí horké vody. Vydrží- li ponoření do vřící vody, můžeme ho použít s klidem do svíček. Také je vhodná mramorová drť (barevnou a mnoha velikostí ji seženeme v prodejnách pro akvaristy), mušličky, ulitky, kamínky, sušené květiny a plody, dřevěné dekorace, těstoviny, korálky apod.). Je možné použít i dekorace z plastu, ale především u nich je nutná zkouška horkou vodou.
  • špejle a špendlík ? na přidržení knotu
  • nádobu na rozehřívání gelu ? je jedno jestli skleněnou konvici z varného skla nebo hrnec.

Upozornění

Gel na výrobu svíček je hořlavina je tedy třeba pracovat opatrně!

Pokud se Vám kdykoliv stane, že se gel vznítí, není třeba podléhat panice, stačí mít po ruce např. talíř, kterým hrnec zakryjeme a plamen tak okamžitě uhasíme.

Postup výroby je velmi jednoduchý

Do skleničky vložíme knot, který připevníme silikonem, chemoprenem, nebo jiným vhodným lepidlem. Po zaschnutí horní část knotu vložíme mezi dvě špejle a upevníme propíchnutím knotu špendlíkem.

Dle fantazie vložíme dekorační předměty. Vkládáme li hořlavé předměty ? např. sušené rostliny apod. je nutno je dávat co nejdále od knotu. I tak hrozí velké nebezpečí, že až svíčka odhoří k těmto předmětům, vznítí se. V takovémto případě je nutno mít svíčku neustále na očích.

Rozpustíme svíčkový gel v hrnci dle návodu. Můžeme jej předem rozkouskovat, aby tál rychleji. Klíčová je správná teplota, která by měla být kolem 92 °C. Přehřátý gel ztrácí na průhlednosti, klidně proto můžeme použít teploměr. Všechen gel by měl roztát a měl by mít konzistenci podobnou sirupu. Vodní lázeň není vhodná, protože jediná kapička vody, která se dostane do roztaveného gelu ho zmatní a tím pádem trvale znehodnotí.

Když se gel rozpustí můžeme ho barvit ještě před odléváním, ale tímto postupem si nevyrobíme duhové nebo vícebarevné svíčky. Dekorativnější je barvení gelu již ve skleničkách, kdy stačí kápnout trošku barviva a promíchat např. špejlí. Pěkný efekt nám vznikne, pokud na dno nakrájíme studený tuhý gel a zalijeme roztaveným, vznikne křišťálová struktura. Necháme zatuhnout a nalijeme asi 0,5cm barevného gelu. Ten se po několika dnech začne prolínat s čirým a vznikne tak pozvolný přechod. Pokud vkládáme do svíčky dekorativní předměty, raději si vyrobíme gel světlejší, aby dekorace pěkně vynikly.

U přírodnin musíme počítat s tím, že se začnou uvolňovat vzduchové bublinky. Pokud lehké věci ve svíčce "poletují", můžeme je usměrnit pomocí špejle. S výplní můžeme pracovat tak dlouho, dokud gel nezačne tuhnout ? tj. cca 10 minut.

Použijeme-li větší (širší) sklenku, je dobré vložit více než jeden knot. Často vyhoří gel pouze kolem knotu, ale to není na závadu. Zbylý gel můžete ze sklenky vyškrabat, opět rozpustit a vyrobit novou svíčku.

Kromě barvy můžeme do horkého gelu přidat pár kapek esenciálního oleje a svíčka poté bude během hoření i příjemně vonět.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: