Fotografická paměť

Fotografická paměť

Jistě takové lidi znáte a možná jste jimi sami. Stačí jim podívat se na velmi krátký okamžik na obrázek, text či nějakou scénu a jsou schopni ji popsat do nejmenšího detailu. Takový člověk má dobře vyvinutou fotografickou paměť.

Jistě nás napadne, že mít fotografickou paměť musí být k nezaplacení. Zvlášť pro ty, kdo se musejí naučit velké množství učiva, musí být fotografická paměť požehnáním. Alespoň na první pohled. Podívejme se ale na věc i z druhé strany.

Je co závidět?

Tím menším zlem je, že pokud si takto informace zapamatujeme, bereme je jako prostý fakt. A to fakt bez souvislostí. Jsme tedy schopni informaci odříkat, situaci přesně popsat, ale fotografická paměť nám neumožní pochopit podstatu. To je ovšem při studiu stěžejní.

Horší je ale jiná věc. Ten, kdo je touto pamětí vybaven, ji není schopen ovlivnit vůlí. Nedokáže ji tedy vypnout. Žijeme v době, kdy se na nás informace všeho druhu valí doslova ze všech stran. Běžný mozek dokáže tyto informace nejen přijmout, ale také zpracovat a ty nepotřebné zahodit. Ne tak mozek, který si vjemy ?fotí?. Takový mozek prostě ukládá naprosto všechno, co se k němu pomocí zrakových orgánů dostane. Nerozlišuje mezi podstatným a zbytečným.

Paradox fotografické paměti

Jelikož je ale kapacita mozku omezená, musí zákonitě dojít ke kolizi. Lidé, kteří mají opravdu mimořádně vyvinutou fotografickou paměť, nezřídka trpí duševními problémy. V přehršli chaotických zcela zbytečných informací se doslova ztrácejí a jsou bezradní. Tento stav je nazýván paradoxem fotografické paměti.

Extrémní případy

V extrémním případě takový člověk není schopen vnímat pohybující se věc (například zvíře) jako jediný objekt. Během pohybu se mění obraz dotyčného objektu (poloha, osvětlení), a tyto rozdíly jsou pro mozek dotyčného natolik zásadní, že vnímá více různých objektů asi tak, jako by postupně sledoval obrázky na kinofilmu.

Fotografická paměť nám tedy, ač se to může na první pohled zdát, rozhodně život neulehčí.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: