Exotické ovoce - mango

Exotické ovoce - mango

Mango patří k nejoblíbenějšímu tropickému ovoci. Je to plod subtropické dřeviny mangovníku, pocházející z Indie. Plod má podlouhlý oválný tvar ke špici zúžený. Barva nepoživatelné slupky je zelenočervená, sladká, žlutooranžová dužnina barvou i chutí připomíná broskev, oproti ní je však ostře aromatická. Plod obsahuje především vitaminy skupiny A a C, B6 a B3 niacin, z minerálů hořčík, draslík a vápník.

Mango obsahuje spoustu dalších účinných látek. Karoten a měď pro opálení pleti, energii buněk a hormony, hořčík důležitý pro funkci srdce a svalů, mangan podporující činnost štítné žlázy, výrobu kožních a vlasových pigmentů. Zinek pomáhá při zrakové únavě a šerosleposti, aktivuje libido a schopnost orgasmu, pomáhá zpevňovat vazivové tkáně. Velké množství draslíku v mangu působí na vylučování vody a tuků z organismu.

Konzumace manga

Zralé mango nesmí být ani příliš měkké, ani příliš pevné. Plod se poddá tlaku prstů. Nasládlá vůně manga nemusí být známkou jeho zralosti, ani sladkosti. Mango se jí čerstvé a vychlazené, můžeme z něj ale připravit i ovocný salát s jogurtem. Je vhodné k přípravě kompotů, zavařenin a čatní. Vařené mango lze podávat jako přílohu k drůbežímu masu, rybám, nebo šunce.

Mango je v obchodech k dostání celoročně, jeho konzumace je, vzhledem k obsahu vitaminů, vhodná hlavně v zimním období.

Připravíme z manga: nápoj lásky

Složení

2 jablka, cca 1/2 manga {může být i víc dle chuti}, 100 ml jablečného džusu, 200 g přírodního jogurtu, 2 čajové lžičky medu, špetka skořice

Příprava

Oloupaná jablka a mango nakrájíme na kostky, smícháme s ostatními přísadami a vše rozmixujeme. Nalijeme do předem vychlazené vyšší skleničky a ozdobíme plátkem jablka a manga střídavě napichovaného na míchací špejli.
Mango indické (Mangifera indica)

Jak roste mango?

Mango indické (Mangifera indica) je stále zelený tropický strom, dorůstající až 30 metrů. Dožívá se až 350 let. Květenství tvoří velké množství drobných žlutočervených kvítků, ze kterých vyrůstá jeden až pět plodů v trsu. Plody mají ledvinovitý tvar o velikosti do 15 cm a jsou zbarvené od zelené přes žlutou až do červené. Uprostřed je ploché, oválné a nejedlé semeno v dřevnatém obalu. Obal semena se špatně odděluje od dužniny.

Pěstování

Mango můžeme i poměrně úspěšně pěstovat. Semeno manga zasadíme do kypré, lehké půdy budoucím klíčkem dolů. Směr růstu klíčku poznáme snadno z tvaru semena. Vrchní část semena může vykukovat nad povrch. Jedná se o poměrně velkou rostlinu, proto volíme raději větší květináč. Mango má rádo teplo a světlo. Půda by měla být vlhká, nikoli však přemokřená.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: