Exotické ovoce - Anona cherimoya

Exotické ovoce - Anona cherimoya

Dnes bychom vám rádi představili další z druhů ovoce, které je v těchto krajích a zeměpisných šířkách poměrně neznámé, a přitom chuťově splní nároky každého labužníka. Tím ovocem je Anona cherimoya.

Anona cherimoya (čti čerimoja) je stále zelený 6 metrů vysoký keřovitý strom s drobnými lístky. Jeho plody jsou zelenohnědé, přibližně 10 cm velké s výraznou kresbou. Uvnitř jsou asi 1 cm velká černá lesklá semena.

Jak jíst Cherimoyu:
  • Cherimoyu je nejlepší rozkrojit napůl a vyjíst lžičkou.
  • Pozor: semena jsou ve větším množství jedovatá.
  • Dužnina je sladká a lehounce pikantní.
  • Chuťově připomíná smetanové karamely.

Cherimoya patří do rozsáhlého rodu stojícího na pomezi tropů a subtropů. Většina jeho příslušníků je spíše zcela tropická, to ale pro cherimoyu neplatí. Ta naopak lépe prospívá v oblastech subtropických, kde dochází přes zimu k jistému ochlazení. Můžeme ji nalézt např. ve Španělsku, v jižní Itálii či na Madeiře.

Plody cherimoyy mají bílou barvu a velmi jemnou chuť. V České republice se občas objeví v prodeji, je ji ale třeba konzumovat až po změknutí.

Cherimoyu si můžeme i vypěstovat:
Semena pečlivě omyjeme a necháme asi týden oschnout. Poté vsadíme 3 cm hluboko do truhlíku umístěného na teplém místě bytu. Půda musí být po celou dobu vlhká. Po 7 až 10 dnech se zvednou první klíčky. Semenný obal může upadnout i s prvními lístky a zůstane pouze holý pahýl. To však rostlinku neohrozí a z pahýlu vyrazí mladé lístky, po roce dosáhne rostlina asi 1 metr výšky. Jedná se o poměrně nenáročnou, rychle rostoucí rostlinu.

Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: