Ergonomie

Ergonomie

Ergonomie je věda, která se zabývá vztahy mezi člověkem na straně jedné a jeho prostředím a nástrojem, který používá na straně druhé. Slovo ergonomie pochází z řečtiny, ergo znamená práce.

Jde o to přizpůsobit prostředí a předměty, s nimiž přicházíme do styku, našim potřebám. Toto přizpůsobení by mělo být zejména tvarem, velikostí, umístěním a funkcí. Zejména prostředí, v kterém trávíme hodně času, a tím je pracoviště. Ale i v našich domovech jsou požadavky na ergonomii čím dál zásadnější.

Definice ergonomie

Jak ergonomii definuje mezinárodní ergonomická asociace? "Ergonomie je vědecká disciplína založená na porozumění interakcí člověka a dalších složek pracovního systému. Aplikací vhodných metod, teorie i dat zlepšuje lidské zdraví, pohodu a výkonnost."

Oblasti ergonomie

Základní oblasti ergonomie už svým pojmenováním vystihují oblast, kterou se zabývají. Můžeme mezi ně řadit fyzickou ergonomii, psychickou ergonomii a organizační ergonomii.

Kromě základních se můžeme setkat i se speciálními oblastmi ergonomie. Myoskeletální ergonomie se zabývá prevencí onemocnění pohybového ústrojí, participační ergonomie umožňuje podíl pracovníků na tvorbě podmínek prostředí, rehabilitační ergonomie zkoumá podmínky pro tělesně postižené a léčení poškození organismu.

Ve druhé části našeho povídání se seznámíme s nejdůležitějšími prvky v klasické kanceláři. Řekneme si, jaká kritéria by měla splňovat. Je třeba si ale uvědomit, že naše stručné povídání nepostihne všechny aspekty, kterými bychom se měli při zařizování kanceláře zabývat.

Ergonomická židle

Ergonomické židle je nejdůležitější částí kanceláře. Ovlivňuje polohu těla po celou pracovní dobu, a pokud má nedostatky, naše tělo nám to dá brzy pocítit. Čím by měla být ergonomická židle vybavena? Měla by mít:

  • permanentní podepření zad ve všech polohách.
  • možnost regulace přítlaku opěráku,
  • nastavitelnou hloubku sedáku,
  • dostatečně široký a hluboký anatomicky tvarovaný sedák,
  • libovolné nastavení výšky područek.

Pokud je kancelářská židle nesprávně navržena, bortí se páteř, stáčí se, blokuje důležité nervy. To pak brání prokrvení zádových svalů i správnému fungování vnitřních orgánů. Páteř v křeči je hlavním důvodem mnoha našich zdravotních obtíží.

Ergonomický systém pro klávesnici a myš

Tento ergonomický systém umožňuje nastavení klávesnice přesně podle potřeb uživatele. Vysuv lze nastavit nejen výškově, ale lze jej i natočit od podélné osy. Podporuje neutrální polohu rukou, kdy předloktí, zápěstí i dlaň jsou v jedné rovině. Doplňkovou plochu pro myš lze umístit na levou i pravou stranu.

Umístění dokumentů

Všechny dokumenty, se kterými pracujeme, by měly být umístěny v jedné přímce s klávesnicí a monitorem, abychom nebyli nuceni k asymetrickým pohybům krku. Pokud nemáme přímý stojan na dokumenty a místo toho položíte dokumenty k jedné straně obrazovky, je třeba měnit umístění těchto dokumentů z jedné strany obrazovky na druhou. Vyvarujeme se tím nebezpečím plynoucím z dlouhodobého jednostranného pohybu.

Osvětlení

Dalším významným problémem, se kterým se v kancelářích potkáváme, je syndrom počítačového vidění. Ten nám může způsobit bolesti hlavy, únavu očí i bolest krku a zad.

Riziko vzniku tohoto syndromu lze snížit. Důležité je odstranit odrazy z obrazovky, která především ovlivňuje vidění, ale také může způsobit nepříjemné držení těla. To vzniká, když se nakláníme, abychom se vyhnuli oslnění. Jako obranu je třeba umístit obrazovku dál od oken a dalších zdrojů světla. Kromě toho je nezbytné vybírat kvalitní filtr na ochranu očí.

Masážní kolébka pro nohy

Máte-li masážní kolébku pro nohy, vaše chodidla neustále podvědomě vykonávají pohyb. Kolébka vás tak vlastně nutí k aktivnímu sezení. Končetiny nejsou v jedné strnulé poloze. Kolébka má příznivé zdravotní účinky, zejména nižší zátěž srdce, lepší krevní oběh a snížení otoků dolních končetin.

Hydraulická otočná ramena

Hydraulická otočná ramena pod monitor zajišťují jeho stabilní podporu. S ním pak můžete jednoduše pohybovat do všech stran.

Je vaše pracoviště vybaveno ergonomicky?

I když o ergonomii a zásadách zařízení vašeho pracoviště nic nevíte, zodpovězte si sami pro sebe následující otázky.

  • Máte při práci pocit nepohodlí?
  • Bolí vás často hlava nebo záda?
  • Otékají vám při sedavém zaměstnání nohy?

Ergonomický systém rozhodně není žádným výstřelkem pro efekt. Ocení jej každý, kdo tráví v kanceláři každý den mnoho hodin.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: