Enuréza ? noční pomočování

Enuréza ? noční pomočování

Enuréza je klasifikována jako mimovolní noční pomočování u dítěte staršího 5 let. Je to vývojová porucha, která vzniká pomalejším dozráváním mechanismů, jež regulují tvorbu a vylučování moče. Až 10 % dětí má tyto obtíže ještě při nástupu do školy.

Enurézu dělíme na primární a sekundární

Nejčastějším typem je primární noční enuréza, která přetrvává od narození,

tedy bez suché pauzy a není doprovázena příznaky jiné organické či duševní poruchy.

Pokud se dítě začne pomočovat po období sucha, třeba i po několika letech, jedná se o sekundární enurézu.

Příčiny

Enuréza může být zapříčiněna několika faktory. Jednou z nejčastějších příčin je nerovnováha mezi kapacitou močového měchýře a množstvím moče vytvořené v průběhu noci. Dále to můžou být dědičné faktory, porucha funkce močového měchýře, urologické poruchy, poruchy spánku nebo také psychické faktory (škola, rodina apod.)

Léčba

Když se příhody pomočování opakují po pátém roce, je nutné vyhledat odbornou pomoc dětského lékaře, který zjistí příčiny vzniku nemoci pomocí speciálního vyšetření. Vyšetření není bolestné, určí léčebný postup a problém se může vyřešit.

Problémy s močovými cestami řeší urologové a nefrologové (specialista na ledviny).

Aby byla léčba úspěšná, je třeba spolupráce rodičů i dítěte. Nejdůležitější je nikdy dítě za pomočování netrestat a už vůbec se mu nevysmívat. Dítě musí cítit podporu ze strany rodiny.

Při léčbě pomáhá rozložení pitného režimu ? pravidelný příjem tekutin po malých dávkách v 1?2hodinových intervalech rovnoměrně celý den. Je nutné se vyvarovat nárazovému pití většího množství tekutin. Nepodávat dítěti k večeři polévky nebo hodně slaná jídla.

Dietetická opatření ? vhodná je nedráždivá strava, probiotika (laktobacily), brusinkové extrakty. Je nutné se vyvarovat se kořeněných jídel. Nedoporučuje se pití kofeinových a šumivých nápojů, koncentrovaných čajů, ani koncentrovaných ovocných šťáv.

Dítě by se mělo před usnutím pořádně a beze spěchu vymočit. V individuálních případech je nutné i noční buzení ? probudit dítě a doprovodit ho na toaletu.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: