Encaustica

Encaustica

Tvořivé malování horkým voskem, krásnými barvami a světlem přináší spoustu překvapení a radosti. Umožňuje otevření skrytých schopností a kreativní seberealizaci. Jednoduché tvoření, ke kterému nejsou nutné umělecké znalosti ani dovednosti. I naprostý začátečník zvládne touto technikou namalovat zajímavé abstraktní obrázky.

Historie

Slovo encaustik pochází z řeckého slova encausis a znamená něco jako vypálit nebo zahřát. Už před 2500 lety, v čase řecké antiky a pyramid se v Egyptě malovalo horkým voskem. Nejstarší malby jsou římsko-egyptské desky.

Malba pomocí vosku jako pojidla barev měla celou řadu technických předností, a proto byla ve starověku tak rozšířena. Především byla i při jisté náročnosti pracovního postupu velmi rychlá. Voskové barvy tuhnou okamžitě po nanesení na podložku. Kromě toho přitahovala umělce optická vlastnost vosku propůjčující pigmentům především hloubku, svítivost a lesk.

Současnost

V současné době se stala vyhledávanou a moderní technikou. Maluje se pomocí encaustických vosků, které se skládají převážně z 80% z včelího vosku, pigmentů a karnaubského vosku. Dnes se u nás dají sehnat i náhražky těchto originálních voskovek, musíme ale dávat pozor na jejich složení (základem voskovek musí být vždy včelí vosk). Dále potřebujeme žehličku s fungujícím termostatem nebo si můžeme koupit originální encaustickou žehličku a papír vhodný pro tuto techniku.

K základní výbavě tedy patří enkaustická žehlička, enkaustické vosky a enkaustické papíry.

Doporučujeme Vám navštívit některý ze základních kurzů, abyste se vyvarovali zbytečných chyb.


Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
Poslat e-mailemposlat e-mailem
Vytisknout článekvytisknout článek

Diskuze: