Dětské autosedačky

Dětské autosedačky

Dětské autosedačky jsou povinné na všech typech komunikací, jsou jediným účinným způsobem, jak spolehlivě ochránit své děti před následky autonehody, které bývají mnohdy velice strašlivé.

Proč používat autosedačky

Při prudkém brzdění či nárazu je každá osoba ve vozidle vržena obrovskou silou vpřed, například u desetikilového dítěte při nárazu v rychlosti 50 km/h je tato síla velká, jakoby dítě vážilo 300 kg (vždy 30krát více).

 • náraz při rychlosti 50 km/h bez autosedačky odpovídá pádu z výšky 10 m (3. poschodí budovy). Je to stejný hazard, jako ho nechat na parapetu otevřeného okna ve třetím patře
 • náraz v rychlosti 15 km/h bez autosedačky může být pro dítě již smrtelný
 • nejvíce dětí při nehodách umírá v autě (nikoliv jako chodci či cyklisté)
 • nezajištěné děti v autě umírají při nehodě 7× častěji než děti zabezpečené v autosedačce

Pozor

 • Připoutáte-li malé dítě (menší 150 cm) standardním bezpečnostním pásem ? pás jde přes krk ? dítě se při nárazu uškrtí!
 • držíte dítě v náruči v autě ? při nárazu ho nikdy neudržíte (i při nízké rychlosti 50 km/h a při váze dítěte 10 kg by maminka musela být schopna udržet 300 kg), naopak ho rozmačkáte tíhou svého těla
 • pokud připoutáte sebe a dítě jedním bezpečnostním pásem ? při nárazu dítě rozdrtíte svoji tíhou
 • Výběr správné autosedačky

  Základní kritérium je váha dítěte a také jeho výška (dítě nesmí sedačku tzv. přerůstat)

  Autosedačka musí být technicky a tvarově vhodná do automobilu.

  Skupina 0 a 0+ (Pro děti 0?13 kg)

  Kojenci musejí být přepravováni v sedačce (skořepině), která umožňuje transport v pololeže a upevňuje se vždy v poloze proti směru jízdy a nejlépe na zadní sedadlo. Dítě je v případě kolize celým tělem v sedací skořepině přitlačeno a podepřeno. Pokud dítě dosáhne maximum váhy pro skořepinu, nebo když je vrchol hlavy dítěte vyšší než vrchol skořepiny, přemístíme dítě do nové autosedačky odpovídající jeho aktuální váze.

  Pozor! Chcete-li sedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být aktivní airbag. Pokud ho nelze vypnout, nikdy tam sedačku neumisťujeme. Aktivní airbag je pro dítě smrtelně nebezpečný!

  Skupina I (Pro děti 9?18 kg, cca 1 až 4,5 roku)

  Děti by už měly umět samy sedět, ale zpočátku potřebují oporu do všech stran. V této skupině je možnost volit mezi těmito systémy:

  • systém k upevnění proti směru jízdy ? velmi vysoké ochranné působení při čelním nárazu
  • systém se záchytným tělesem ? dítě je chráněno při nejčastějších srážkách čelních a bočních. Fyzikální síly, které působí na dítě při nehodě, se rovnoměrně rozloží na celou zádovou oblast.
  • systém kalhotových šlí ? v těchto sedačkách jsou děti upoutány k sezení upraveným popruhovým systémem. Sedačky tohoto typu jsou proto oblíbené, protože jsou pohodlné a nabízejí více klidových a spánkových poloh. U malých dětí však hrozí vyšší riziko poranění krční páteře při nehodě.
  • tříbodový pásový systém ? tato sedačka nemá vlastní popruhový systém. Dítě sedící v sedačce je zajištěno tříbodovým popruhem vozidla. Průběh popruhu lze přizpůsobit individuálně podle velikosti dítěte. U malých dětí do 13 kg jsou problémy s optimálním přizpůsobením pásů k postavě.

  Skupina II (Pro děti 15?25 kg, cca 3,5 až 7 let)

  Pokud dítě odrostlo ze sedačky skupiny I, máte možnost volby mezi dvěmi metodami:

  • zádržné systémy se zádržným tělesem ? tato sedačka nemá vlastní popruhový systém. Dítě sedí na normálním sedadle, zádržné těleso je umístěno přes nohy dítěte a je buď připoutáno tříbodovým pásem, nebo bederním pásem.
  • zádržné systémy se zvýšeným sezením ? zpočátku v kombinaci se zádovou nebo spánkovou oporou.

  Tyto systémy jsou určeny nejen pro skupinu II (15?25 kg), ale také pro skupinu III (22?36 kg). Mohou být tedy používány až do doby, kdy už dítě žádný speciální zádržný systém nepotřebuje.

  Skupina III (Pro děti 22?36 kg, od 6 let do výšky 150 cm)

  U této skupiny jsou děti a rodiče často nedbalí, pokud se týká používání sedačky. Odolejte pokušení, že dítě už je velké a může být zajištěno systémem pro dospělé. Dětské sedačky je nutné používat až do tělesné výšky 150 cm! Je-li užíván jen pás pro dospělé, je to pro dítě s menší výškou nebezpečné. Pás se může zaříznout do měkkých částí břicha nebo na krku dítěte a těžce ho zranit. Od váhy 25 kg přichází v úvahu jen jeden druh zádržného systému:

  Zvýšené sedadlo, které je používáno spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla. Vedení popruhu díky zvýšenému sedadlu je uvedeno do správné pozice a dítěti nehrozí žádná rizika poranění. Pás je veden tak jako u dospělých ? v oblasti pánve a přes klíční kost ? nikoliv na krku. Zvýšené sedadlo zabrání mimo jiné i tomu, že dítě při nárazu nepodklouzne pod popruhem.

  Nákup autosedačky

  • Nakupujte tam, kde mají široký výběr velikostí a typů autosedaček.
  • Nevybírejte jen podle vzhledu, autosedačka musí odpovídat váze a velikosti dítěte.
  • Dítě do sedačky posaďte, zjistíte, zda se mu dobře sedí, opěrka nesmí mít příliš kolmý sklon. Sedačka nesmí být příliš úzká, v zimě je dítě přece jen více oblečené.
  • Pro malé děti je výhodnější polohovatelná sedačka.
  • Vyzkoušejte upevnění a vyjmutí autosedačky, aby samotná manipulace nebyla příliš namáhavá a složitá.

  Hodnocení:   
  • Počet hvězdiček je 3/5
  Poslat e-mailemposlat e-mailem
  Vytisknout článekvytisknout článek

  Diskuze: